بلاگ

تعمیر گیربکس MVM X55

تعمیر گیربکس X55

تعمیرگاه الوگیربکس، خدمات تعویض، سرویس و تعمیر گیربکس X55 و انواع مختلف خودروها را ارائه می کند.

اگر در تعویض دنده مشکل دارید یا اینکه متوجه نشتی روغن شده اید، باید گفت که اینها اولین علائم خرابی گیربکس هستند و نیاز دارید تا به یک تعمیرگاه گیربکس مراجعه کنید. خودروی mvm x55 از گیربکس دوکلاچه DCT استفاده می کند که مشابه با خودرو تیگو 7 می باشد. در ادامه روند تعویض و تعمیر گیربکس MVM X55 را به صورت کامل برای شما تشریح خواهم کرد. همچنین 2 ویدئو از نحوه تعویض و سرویس گیربکس X55 برای شما آورده ایم که به صورت تصویری و کامل، تمامی روند را به شما توضیح خواهد داد. 

نحوه تعمیر گیربکس MVM X55:

 1. تخلیه کامل مایعات
 2. جدا کردن گیربکس
 3. برداشتن گیربکس
 4. نصب سنسور CCP/TEMP جدید (آپشنال)
 5. نصب مجدد گیربکس
 6. تعویض مایع DCT 
 7. تعویض سیال روغن دنده 
 8. بازرسی بصری برای نشتی
 9. تست خودرو در جاده

وارد بالا برای تمامی موارد:

 • نشت روغن
 • سنسور CCP یا دما 
 • و سنسور های سرعت در گیربکس دوکلاچه به کار می رود.

نکته:  تعمیر گیربکس های دو کلاچه یا DCT کاری تخصصی بوده و نیاز به متخصصین و استفاده از ابزارهای تخصصی دارد.

 گیربکس دوکلاچه اغلب با گیربکس‌های اتوماتیک اشتباه گرفته می‌شود، گیربکس X55 دارای دو کلاچ است تا امکان تعویض تقریباً بدون درز دنده را فراهم کند. این دو کلاچ از شفت‌های ورودی جداگانه استفاده می‌کنند، یکی برای دنده‌های فرد و دیگری برای زوج. این طراحی بسیار کارآمد به این معنی است که آنها در حال حاضر انتخاب ارجح سازندگان نسبت به گیربکس های تمام اتوماتیک در اکثر خودروها هستند.

ویدئو سرویس و تعمیر گیربکس X55

تعمیر و نگهداری منظم گیربکس دوکلاچه، کلیدی برای جلوگیری از تعمیرات پرهزینه است. با تعویض منظم مایع گیربکس می توان از بسیاری از خطاهای گیربکس DCT که بر این سیستم ها تأثیر می گذارد جلوگیری کرد.

تعویض بلبرینگ گیربکس

صدای زمزمه، چرخیدن یا سر و صدا می تواند نشانه این باشد که بلبرینگ گیربکس مشکل دارد و ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد. از آنجایی که گیربکس‌های دوکلاچه همزمان گیربکس دستی و اتوماتیک هستند، خرابی بلبرینگ می‌تواند مشکلی باشد که می‌توان آن را تعمیر کرد. البته باید به سرعت برای انجام این کار اقدام کنید وگرنه ممکن است به سایر قسمت های گیربکس و خودروی شما آسیب وارد کند.

واحد مکاترونیک

این واحد مغز گیربکس است. این واحد تحت نام های مختلفی از جمله TCM (ماژول کنترل انتقال)، واحد مکاترونیک و TCU (واحد کنترل انتقال) عرضه می شود. این بخش تمام عملکردهای گیربکس را کنترل می کند تا یک رانندگی نرم و کارآمد ارائه دهد. با این حال، با چنین قطعه سخت افزاری پیچیده، بخش های گیربکس گاهی اوقات با ایرادهای شیر برقی و سایر قطعات مواجه می شوند که به راحتی قابل تعمیر می باشند.

تعمیر گیربکس x55

علائمی که نشان می دهد گیربکس شما درحال مشکل دار شدن است:

اولین علامتی که ممکن است متوجه شوید این است که وسیله نقلیه شما دنده را به آرامی تعویض نمی کند. گاهی اوقات، گیربکس در دنده نمی ماند یا درگیر نمی شود. ممکن است متوجه نشت مایع از زیر کاپوت شده باشید. این مایع انتقال خواهد بود. سطح روغن گیربکس را می توان با روشن کردن خودرو برای چند دقیقه و سپس برداشتن میله اندازه گیری کنترل کرد. اگر سطح مایع کم باشد یا رنگ تیره باشد، این نشانه خوبی نیست. همچنین ممکن است با بوی سوزش مواجه شوید یا صدای وزوز، صدای جیر جیر یا صدای زمزمه را بشنوید. در نهایت، وسیله نقلیه شما ممکن است واقعاً برق را از دست بدهد. اینها همه نشانه هایی هستند که نشان می دهد انتقال دنده شما ممکن است معیوب باشد. در این هنگام با ما تماس بگیرید.

خطرات رانندگی با گیربکس خراب

اگر متوجه مشکل در گیربکس خود شده اید و هنوز به تعمیرگاه مراجعه نکرده اید، باید بدانید که در این مدت باید از رانندگی با وسیله نقلیه خود اجتناب کنید. این به دلیل خطراتی است که با یک انتقال دنده غیرقابل پیش بینی همراه است. اگر مشکلی در درگیر نشدن یا لیز خوردن دنده‌ها وجود داشته باشد، این می‌تواند باعث شود که خودرو به طور غیرمنتظره‌ای در هنگام رانندگی شروع به لرزیدن کند. اگر با وسیله نقلیه خود با سرعت بالا رانندگی می کنید، می تواند بسیار خطرناک باشد. خودروی شما می تواند به سرعت به دنده دیگری تغییر مکان دهد، که می تواند باعث شود به جلو خم شود و به وسیله نقلیه دیگری برخورد کند یا شما را از جاده خارج کند.

[ultimate-faqs include_category=”x55″]

تعمیر گیربکس x55

10 علائم گیربکس خراب

اگر شما هنوز مطمئن نیستید که آیا به تعمیر گیربکس x55 نیاز دارید یا خیر، بهتر است که نشانه های زیر را بررسی کنید تا متوجه این موضوع شوید.

1. امتناع از تعویض دنده

اگر خودرو شما از تعویض دنده امتناع می ورزد یا برای تعویض دنده تلاش می کند، به احتمال زیاد با مشکلی در سیستم گیربکس خود مواجه هستید. نوع کم یا نادرست مایع گیربکس می تواند دلیلی برای امتناع وسیله نقلیه شما از تعویض دنده باشد.

2. بوی سوختگی

هنگامی که متوجه بوی سوختگی شدید از ماشین خود می شوید، باید فوراً به یک تعمیرگاه خودرو مراجعه کنید. این بو می تواند نشان دهنده این باشد که گیربکس شما بیش از حد گرم شده است یا مایع گیربکس قدیمی و سوخته است.

3. صداها در حالت خنثی

صداهای عجیب و غریب که از وسیله نقلیه شما در حالت خنثی می آید، نشانه مطمئنی است که ممکن است مشکلی در گیربکس شما وجود داشته باشد. اگر خوش شانس باشید، صداها ممکن است نشان دهند که ماشین شما نیاز به مایع گیربکس جدید دارد که توسط یک متخصص شسته و جایگزین می شود. از سوی دیگر، ممکن است به این معنا باشد که خودروی شما نیاز به تعویض یا خدمات بیشتر توسط یک مکانیک خودرو حرفه ای دارد.

4. چرخ دنده های لغزنده

این چرخ دنده نه تنها ترسناک و هشداردهنده است که دنده های شما در حین رانندگی به طور ناگهانی به داخل و خارج میروند و این موضوع بسیار خطرناک است زیرا هرگز توصیه نمی شود با گیربکس لیز رانندگی کنید. با شنیدن چرخش موتور در هنگام تعویض دنده، متوجه خواهید شد که گیربکس شما لیز خورده است. اغلب با این احساس مقایسه می شود که گویی در حال رانندگی روی یخ هستید، بدون هیچ کشش ظاهری در جاده.

برخی دیگر از علائم لیز خوردن دنده عبارتند از: تاخیر در شتاب گیری، صداهای عجیب و غریب، و به طور کلی واکنش خشن هنگام تلاش برای تعویض دنده.

5. کشیدن کلاچ

وقتی پدال کلاچ را فشار می‌دهید، کلاچ در حال کشیدن نمی‌تواند دیسک کلاچ را از فلایویل خودروی شما جدا کند. این موضوع هنگام تعویض دنده باعث برخورد دنده ها و حرکت خودرو می شود. کشش کلاچ معمولاً به دلیل خرابی مکانیکی یا جابجایی نادرست کلاچ ایجاد می شود.

6. نشت مایع

نشتی مایع انتقال یکی از ساده ترین مشکلات انتقال است. اگر در گاراژ یا پارکینگ متوجه یک مایع قرمز و بوی شیرین در زیر ماشین خود شدید، به مکانیک خود اطلاع دهید که باید سطح روغن گیربکس را بررسی کند و نشت احتمالی را بررسی کند.

7. چراغ موتور را بررسی کنید

روشن شدن چراغ چک موتور روی داشبورد شما می تواند نشان دهنده انواع مشکلات خودرو باشد – هم جزئی و هم جدی. اما مطمئن شوید که یک تکنسین محلی در صورتی که منبع مشکل ضروری است، نگاهی بیاندازد.

8. تکان دادن

تکان دادن بیشتر در گیربکس های اتوماتیک دیده می شود و هنگام تعویض دنده رخ می‌دهد. این اغلب نشانه مطمئنی است که انتقال دنده شما مشکل دارد. هنگامی که این اتفاق می افتد، مهم است که وسیله نقلیه خود را در اسرع وقت توسط یک متخصص بازرسی کنید.

9. صداهای غیر معمول

زمزمه کردن، ناله کردن، یا سر و صداهایی که در ماشین شما شنیده می شود. البته دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است خودرو شما صداهای عجیب و غریب منتشر کند، اما باید توسط یک مکانیک حرفه ای رسیدگی شود.

10. پاسخگو نیست

اگر هنگام تلاش برای تعویض دنده – به خصوص از پارکی به درایو – ماشین شما پاسخ نمی دهد، به احتمال زیاد مشکلی در گیربکس شما ایجاد شده است و به سرویس گیربکس نیاز دارد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *