بلاگ

تعمیر گیربکس ام وی ام x22

تعمیر گیربکس X22

در این گفتار قصد داریم تا همه چیز را درباره تعمیر گیربکس ام وی ام X22 که در خارج از ایران با نام چری تیگو 3x به انگلیسی: Chery Tiggo 3x شناخته می شود را به صورت کامل توضیح بدهیم.

الوگیربکس، نمایندگی مجاز تعمیر گیربکس ام وی ام است که در ستارخان واقع شده است. اگر نیاز به این خدمات دارید، می توانید با شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید.

تعمیر گیربکس خودرو ام وی ام X22

عیب یابی در تعمیرات گیربکس X22 براساس اتوماتیک یا دستی بودن آن، صورت می گیرد. برای مثال، خودروهای ام وی ام با دنده اتومات، تعمیرات دقیق تری دارند و باید حساسیت بیشتری روی آنها داشت. با اطلاع از این نکات، به بررسی تعمیر گیربکس X22 می پردازیم.

تعمیر گیربکس ام وی ام X22 اتومات

جالب است بدانید که گیربکس اتوماتیک X22، شاید عملکرد نسبتاً بهتری از نوع دستی داشته باشد؛ اما خیلی زود و در کارکردهای پایین‌تر، دچار خرابی می شود.

همین موضوع، به یکی از دغدغه های صاحبان خودرو اتوماتیک X22 تبدیل شده است؛ زیرا آنها باید به صورت دوره ای برای تعمیر، اقدام کنند.

در تعمیر گیربکس اتوماتیک ام وی ام X22، باید به پیغام های خودرو توجه کنید. زمانی که چراغ چک یا هشدار پیغام خودرو روشن می شود، باید بلافاصله به دنبال تعمیرگاه بگردید.

برای جلوگیری از این حالت، بهتر است روغن گیربکس خودرو را پس از هر 40 هزار کارکرد، تعویض کنید.

نکته مهم دیگر درباره خودروهای اتوماتیک، حساسیت بالای سیستم برق آنها است. به دلیل پیچیده بودن سیستم برق، بهتر است برخی چراغ های غیر ضروری مثل چراغ زنون و آمپلی فایر را خاموش نگه دارید.

اگر از خودرو اتوماتیک X22 استفاده می کنید، بهتر است هرگز به سراغ موتورشویی نروید. این کار ممکن است باعث خرابی سنسورهای خودرو شود.

تعمیر گیربکس ام وی ام X22 دستی

خوب است بدانید که شتاب خودرو ام وی ام X22 نسخه گیربکس دستی، 12 ثانیه است و مصرف سوخت آن نسبتاً پایین است.

نکته مهم در جلوگیری از تعمیر زودهنگام گیربکس دستی X22، رعایت شیوه صحیح تعویض دنده است. علاوه بر این، جلوگیری از تحمیل وزن خودرو در سطوح شیب دار به گیربکس، باعث افزایش طول عمر آن می شود.

براین این کار، بهتر است از ترمز دستی استفاده کنید و خودرو را در حالت پارک، قرار دهید.

در پشت چراغ قرمز نیز، می توانید با استفاده از ترمز دستی به جای تعویض دنده، جلوی استهلاک گیربکس را بگیرید.

عیب یابی و علائم خرابی گیربکس X22

در ادامه، برخی از رایج ترین عیب های گیربکس X22 به همراه دلایل خرابی، ذکر شده است:

 •         لرزیدن خودرو: در صورتی که خودرو شما هنگام حرکت، دچار لرزش می شود، باید به فکر تعویض پلوس یا رفع بکسواد کردن صفحه کلاچ باشید
 •         تقه زدن: این اتفاق بیشتر در گیربکس های اتوماتیک روی می دهد. در این مواقع، معمولاً یک مشکل برقی به وجود آمده است. تنظیم نبودن فشار روغن و خرابی موتور نیز می تواند یکی از دلایل خرابی باشد
 •         تعویض دنده در زمان درست انجام نمی شود: ممکن است زمانی که دنده را در گیربکس اتوماتیک تعویض می کنید، با کمی تاخیر این اتفاق بیافتد. یکی از دلایل این تأخیر، نشتی روغن است
 •         صدای زیاد خودرو در زمان دنده خلاص: در این حالت، بهتر است کیفیت روغن گیربکس را بررسی کنید؛ احتمالاً سطح روغن گیربکس کاهش پیدا کرده یا ناخالصی وارد آن شده است
 •         بوی سوختگی: اگر دمای روغن گیربکس افزایش پیدا کند، بوی سوختگی را حس خواهید کرد. در این مواقع، معمولاً کثیفی روغن، دلیل اصلی است و باید خیلی سریع به تعمیرگاه مراجعه کنید

هزینه تعمیر گیربکس ام وی ام X22

به یاد داشته باشید که هزینه تعمیر گیربکس X22، بستگی زیادی به نوع گیربکس و دلیل خرابی دارد.

برای نمونه، ممکن است هزینه ای که برای تعمیر گیربکس اتوماتیک AT می پردازید، از هزینه تعمیر نوع دستی، کمتر شود.

در هر صورت، برای اطلاع از هزینه تعمیر گیربکس، بهتر است ابتدا به طور دقیق، عیب یابی انجام شود.

سؤالات متداول

[ultimate-faqs include_category=”X22″]

تعمیرگاه گیربکس MVM X22

شاید این سؤال را در ذهن داشته باشید که برای تعمیر خودرو ام وی ام X22 به کجا باید مراجعه کنیم؟ با توجه به حساسیت تعمیر گیربکس X22، لازم است حتماً به کارشناسان با تجربه مراجعه کنید.

در تعمیرگاه گیربکس X22، در صورتی که هرکدام از قطعات خراب شده باشند، تعویض یا تعمیر می شوند. علاوه بر این، سرویس دوره ای به طور منظم انجام گرفته و با دقت به جزئیات عملکرد خودرو، توجه می شود.

یکی دیگر از اقداماتی که در تعمیرگاه خودرو X22 باید انجام شود، تعویض روغن در صورت پایین آمدن سطح یا کیفیت روغن است.

فراموش نکنید که در بسیاری از مواقع، یک عیب کوچک در گیربکس، می تواند هزینه های هنگفتی را در آینده به شما تحمیل کند؛ بنابراین برای جلوگیری از خسارت بیشتر، از همان ابتدا، به تعمیرگاه گیربکس ام وی ام X22 مراجعه کنید.

پیشنهاد ویژه ما این است که خودرو ام وی ام X22 را حداقل به صورت سالانه، به بازدید فنی برده و برای آن، سرویس دوره ای انجام دهید.

خرید گیربکس ام وی ام X22

برای خرید گیربکس X22، باید به برند گیربکس توجه کنید. معمولاً به دلیل وجود برندهای مختلف در بازار، نمی توان قیمت مشخصی برای گیربکس ذکر کرد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید در برخی مواقع، هزینه ای که برای تعمیر می پردازید، از هزینه خرید گیربکس، بیشتر می شود.

به همین دلیل، توصیه می شود به یک متخصص با تجربه مراجعه کنید تا جلوی تعمیر غیرضروری گرفته شود.

برای خرید انواع گیربکس دستی و اتوماتیک X22، می توانید به فروشندگان معتبر آنلاین و تأمین کنندگان رسمی، مراجعه کنید.

مشخصات گیربکس دستی و اتومات X22

به صورت خلاصه 3 نوع از خودرو X22 تولید شده است. دسته اول مربوط به خودروهای قبل از 2017 بر می گردد که به دو دسته گیربکس دستی 5 دنده ای و گیربکس اتومات 4 دنده تقسیم بندی می شوند. این سری از یک موتور 1.5 لیتری با 106 اسب بخار توان بهره می برد.

اما دسته دوم خودرو های بعد از 2017 هستند که در آنها هم از دو دسته گیربکس CVT ( یا اصطلاحا دوکلاچه ) و گیربکس دستی 6 دنده (سرعته) استفاده شده است. موتور این خودروها 1.2 لیتر است که 150 اسب بخار توان دارد. (ظرفیت اسمی)

دسته سوم هم Chery Tiggo 3x Plus هست که در سال 2020 توسط شرکت چینی به بازار عرضه شد. گیربکس این خودرو تفاوتی با نسخه قبلی ندارد.

اگر رانندگی با خودرو ام وی ام X22 از نوع دنده دستی را تجربه کرده باشید، حتماً متوجه شده اید که چقدر نرم و باکیفیت عمل می کند. این گیربکس بسیار عالی کار می کند و هماهنگی بسیار دقیقی با موتور خودرو دارد؛ به همین دلیل، مدیریت فرمان X22 کاملاً در دستان شما است.

گیربکس 4 سرعته اتوماتیک سیستم دنده ای است که به خودروی شما اجازه می دهد با چهار سرعت متمایز با دورهای مختلف در دقیقه (RPM) حرکت کند. برای مثال یک گیربکس 4 سرعته اتوماتیک در 1000 دور در دقیقه به خودروی شما اجازه می دهد تا با سرعت های 10، 20، 45 و 60 کیلومتر در ساعت حرکت کند.

گیربکس اتومبیل X22 دنده اتوماتیک از نوع 4 دنده و دیفرانسیل جلو FWD است.  به‌ طور کلی، خودرو ام وی ام X22، دارای سیستم تعلیق مستقل برای هر چرخ و نیز سیستم فرمان هیدرولیکی بسیار قدرتمند است.

گیربکس اتومات AT خودرو X22، عملکرد مناسب و قابل قبولی را ارائه می کند، همچنین تعویض دنده با این گیربکس، بسیار راحت انجام می شود.   خوب است بدانید که گیربکس های اتوماتیک این خودرو، با وجود مزیت های فراوان، سرعت کمی دارند؛ زیرا 4 سرعته هستند و به همین دلیل، شتاب کمی دارند.

در مقایسه با نوع اتوماتیک، گیربکس های CVT، سرعت بهتری دارند؛ اما با این حال، صدای موتور در آنجا بالا است و ممکن است برای سرنشینان خودرو، کمی آزاردهنده باشد.

5 راه برای نگهداری از گیربکس X22

با استفاده از این 5 روش، هزینه تعمیر گیربکس ام وی ام X22 خود را کاهش دهید و عمر آن را افزایش دهید.

در هر صورت، در اینجا پنج نکته برای کمک به افزایش عمر گیربکس MVM X22 و جلوگیری از خرابی آن وجود دارد:

1. با هر تعویض دنده، پای خود را به طور کامل از روی پدال کلاچ بردارید. به عبارت دیگر، سوار کلاچ نشوید. این عادت بدی است که هنگام رانندگی به آن عادت می کنید و به کلاچ و گیربکس فشار وارد می کند.

2. سیستم خنک کننده موتور خود را به طور دوره ای سرویس کنید. سیستم خنک کننده خودرو شما از گرم شدن بیش از حد موتور جلوگیری می کند. اما آیا می‌دانستید که این کار باعث می‌شود مایع انتقال که از طریق گیربکس پمپ می‌شود نیز خنک شود؟ به احتمال زیاد قبل از داغ شدن کامل موتور به تعمیر گیربکس نیاز خواهید داشت. اطمینان حاصل کنید که سیستم خنک کننده شما در شرایط مطلوب قرار دارد.

3. گیربکس خود را مرتباً شستشو دهید. البته این کار باید توسط متخصصین صورت بگیرد. چرا که در صورت شست و شوی نادرست ممکن است به سنسورهای خودرو آسیب برسد.  تعویض مایع گیربکس در خودروی شما بهتر است به یک متخصص واگذار شود. دفترچه راهنمای خودرو خود تان را مطالعه کنید، اما به طور کلی، سالی یک بار گیربکس خودرو را شستشو دهید. مدت زمان ماندگاری مایع گیربکس در خودروی شما به دمای کارکرد خودرو و میزان رانندگی شما بستگی دارد.

4. هنگامی که نیاز به کاهش سرعت دارید، دنده را پایین نیاورید. برخلاف تصور رایج، کاهش دنده زمانی که سرعت خودروی خود را کم می‌کنید یا در حال توقف کامل هستید، برای موتور یا گیربکس دستی شما خوب نیست. در واقع، کاهش دنده باعث فرسودگی بیشتر گیربکس شما می شود. به استفاده از ترمز برای کاهش سرعت و توقف ادامه دهید.

5. گیربکس خود را سالانه بازرسی کنید. مراجعه به یک متخصص خبره تعمیر گیربکس، حداقل یک بار در سال یک بررسی تشخیصی گیربکس شما برای نشتی و سایر ناهنجاری‌ها، و همچنین بررسی دوره‌ای سطح، رنگ و بوی مایع گیربکس، تعمیر و نگهداری پیشگیرانه است. مطمئن باشید این کار هزینه های شما را کاهش خواهد داد.

گیربکس اتوماتیک X22 چقدر عمر می کند؟

با نگهداری مناسب، گیربکس اتوماتیک X22 می تواند تا 300000 مایل یا بیشتر دوام بیاورد. البته به شرط تعویض مایع در سیستم انتقال و معاینات منظم. با این حال، هنگامی که با تعمیر و نگهداری روتین همراه نیستید، گیربکس شما ممکن است در مسافت 100000 مایلی یا حتی زودتر دچار مشکل شود.

چرا گیربکس های اتوماتیک X22 کند هستند؟

به خاطر داشته باشید که شتاب گیربکس 4 سرعته اتوماتیک کندتر از خودرویی با گیربکس 5 سرعته اتوماتیک خواهد بود. این به این دلیل است که قبل از تعویض به دنده بعدی، باید سرعت بیشتری را پوشش دهد.

آیا گیربکس اتوماتیک X22 خوب است؟

باید یک نکته را بدانید و آن این است که گیربکس های 4 سرعته اتوماتیک از مدل های 5 سرعته اتومات و دوکلاچه قابل اطمینان تر هستند و هزینه تعمیر آن ها نیز نسبت به سایر مدل ها ارزان تر است. اما این مدل گیربکس مصرف سوخت بالاتری نسبت به سایر جعبه دنده ها دارد.

گیربکس دوکلاچه با گیربکس اتوماتیک X22 چه تفاوت هایی دارد؟

این مورد بستگی به راننده هم دارد اما به طور معمول جعبه دنده دوکلاچه رانندگی نرم تری را نسبت گیربکس اتومات 4 سرعته ارائه می دهد و مصرف سوخت آن بهینه تر از مدل اتومات است.

آیا خودرو X22 دنده اتومات کلاچ هم دارد؟
در خودروهای گیربکس اتوماتیک X22 پدال کلاچ و  تعویض دنده وجود ندارد. هنگامی که گیربکس را در درایو قرار می دهید، همه چیز به صورت خودکار است.

مزایا و معایب گیربکس اتوماتیک و دستی X22

گیربکس دستی

رانندگان می توانند با فشار دادن پدال کلاچ و حرکت دادن میله های دنده، دنده ها را در گیربکس دستی تعویض کنند. شفت ورودی موتور با فشار دادن کلاچ آزاد می شود. در این مرحله، راننده به سادگی می تواند دنده را داخل یا خارج کند. شفت ورودی پس از رها کردن چرخ دنده دوباره قفل می شود. در نتیجه، آنها باید در هنگام رانندگی کاملاً با وسایل نقلیه خود درگیر باشند.

ویژگی های گیربکس دستی MVM X22

 1. در گیربکس دستی X22، ورودی/خروجی/کنتر شفت، کلاچ سگ و سنکرون ساز و غیره قطعات اصلی درگیر در هنگام تعویض دنده هستند.
 2. به طور کلی، این نوع گیربکس دارای 5 دنده، از جمله 1 دنده عقب است.
 3. رانندگان باید خودشان دنده را با توجه به سرعت و قدرتی که می خواهند عوض کنند.

مزایای گیربکس دستی MVM X22

این گیربکس به شما امکان می دهد از چندین مزیت بهره مند شوید که در زیر ذکر شده است:

 • فقط با تعویض کلاچ می توانید به راحتی سیستم گیربکس خودروی خود را حفظ کنید. عموماً بقیه قطعات خودرو زیاد فرسوده نمی شوند.
 • نیازی نیست روغن موتور و دنده خودرو خود را زیاد تعویض کنید.
 • همچنین به شما امکان می دهد از مصرف سوخت بهتر لذت ببرید زیرا سیستم انتقال شامل پمپ هیدرولیک و مبدل گشتاور نیست.

معایب گیربکس دستی X22

با این حال، باید از معایب این نوع گیربکس نیز آگاه باشید:

 1. یادگیری تعویض دنده به زمان نیاز دارد چون که باید بتوانید هم زمان از پدال کلاچ و دسته دنده استفاده کنید.
 2. اگر خودرو در حین رانندگی بر روی سطح شیب دار متوقف شود، راه اندازی مجدد آن چالش برانگیز می شود، زیرا هنگامی که ترمز را رها می کنید، وسیله نقلیه پایین می آید.
  بنابراین، هنگام خرید یک وسیله نقلیه جدید با گیربکس دستی، باید تمام این نکات را در نظر بگیرید.

2. گیربکس اتوماتیک X22

در سیستم گیربکس اتوماتیک X22، موتور بدون دخالت انسان نسبت دنده را تغییر می دهد. شما می توانید بدون نیاز به پیچیدگی تعویض دنده به صورت دستی از سواری خود لذت ببرید.

فرآیند انتقال خودکار از یک مبدل گشتاور استفاده می کند که RPM موتور را کنترل/تقویت می کند تا نیروی مورد نیاز را به چرخ منتقل کند. مکانیسم انتقال نیرو تا حد زیادی به دو توربین بستگی دارد. در این میان، یکی به موتور و دیگری به گیربکس مجهز شده است. یک سیال هیدرولیک این دو توربین را به هم متصل می کند و نیروی موتور را به چرخ ها منتقل می کند. در اینجا، کوپلینگ مایع مانند یک کلاچ گیربکس دستی کار می کند.

ویژگی های گیربکس اتوماتیک MVMX22

مکانیزم انتقال اتوماتیک خودرو بر اساس کار سه جزء اصلی است. یک چرخ دنده بیرونی که حول یک چرخ دنده مرکزی می چرخد، کوپلینگ هیدرولیک و کنترل های هیدرولیک.

مزایای گیربکس اتوماتیک MVMX22

 1. در سراشیبی ها یا مناطق تپه ای به راحتی می توانید ماشین خود را روشن کنید.
  این باعث می‌شود تا در هنگام ترافیک سنگین، ناراحتی شما در تعویض مداوم دنده کاهش یابد.
 2. نیازی به تعمیر کلاچ و هزینه های جاری را ندارید.
 3. به شما امکان می دهد سریع شتاب بگیرید.
 4. از آنجایی که تعویض دنده دقیق است، ضربه کمتری به موتور وارد می کند.

معایب گیربکس اتوماتیک MVM X22

 1. هزینه نگهداری در این نوع گیربکس خودرو بالا است.
 2. ممکن است تجربه رانندگی آفرود ضعیفی به شما بدهد.
 3. ممکن است بعد از هر 50000 کیلومتر نیاز به تعویض روغن گیربکس داشته باشید.
 4. ممکن است تعویض دنده زمان ببرد.
بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “تعمیر گیربکس ام وی ام x22

 1. ممنون از مقاله خوبتون

  1. پشتیبانی گفت:

   ممنون از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *