تیگو

تعمیر گیربکس تیگو 7

تعمیر گیربکس تیگو 7

اگر گیربکس خودرو شما دچار مشکل شده است و یا تغییرات عجیبی را در گیربکس خود مشاهده می کنید، با شماره های زیر تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند. الو گیربکس یک تعمیرگاه گیربکس تیگو 7 است که در ستارخان قرار دارد و به صورت تخصصی در زمینه تعمیر گیربکس تیگو 7 فعالیت می کند.

گیربکس به کار رفته در خودرو تیگو 7، یک گیربکس اتوماتیک دوکلاچه DCT است. در این سیستم انتقال قدرت مبدل گشتاور حذف شده است و نیرو را بین دو شفت خروجی تقسیم می کند تا جریان نیرو به سرعت بین دنده ها منتقل شود. این خودرو دارای دو کلاچ است که در محیط یکدیگر قرار می گیرند اما قادر هستند تا بر روی یک محور ورودی کار کنند. هر یک از این کلاچ ها به یک شفت جداگانه متصل هستند و یکی از آن ها برای دنده های زوج، و دیگری برای دنده های فرد مورد استفاده قرار می گیرد.

سیستم تعویض دنده در این گیربکس به این صورت است که ابتدا کامپیوتر ماشین با توجه به سرعت و شتاب ماشین، دنده بعدی را انتخاب می کند. البته با تغییر دنده چرخ دنده ها به صورت مکانیکی درگیر نمی شوند. بلکه به وسیله شاخک های شیفتی که توسط پیستون ها انرژی دریافت می کنند می توانند فعال شوند. این شاخک ها در صورت لزوم درگیر یا جدا می شوند.

وقتی که شما دنده را عوض می کنید، سطح دنده به پیستون ها این سیگنال را می دهد که همگام سازها را روی دنده مورد نظر فعال کند دنده بعدی را درگیر کند و هیچ درگیری مکانیکی صورت نمی پذیرد. این مدل جعبه دنده ها هنگام حرکت از سرعت کم (دنده یک) دچار مشکل می شوند. در این هنگام که در گرفتن دنده یک تاحیر وجود دارد، راننده همچنان در حال فشار دادن روی پدال گاز برای نیروی بیشتر است.

هنگامی که سیستم متوجه شود و دنده درگیر شود، خودرو بر اساس سرعت موتور شتاب می گیرد و اگر راننده به آن قدرت زیادی داده باشد، می تواند باعث سرعت غیر منتظره ماشین به سمت جلو شود. گاهی هم وقتی سرعت خودرو را به سرعت کاهش می دهید، به خاطر روش کار متناوب شفت ها باید منتظر کاهش دنده بمانید. گاهی هم ممکن است برای بالا رفتن از تپه ها سیستم برای انتخاب دنده بعدی گیج شود.

حالت امن Fail-safe mode گیربکس تیگو 7

حالت امن Fail-safe mode گیربکس تیگو 7 برای زمانی است که گیربکس خودرو دچار مشکل شده است و نمی تواند به درستی کار کند. در این حالت سرعت خودرو کاهش پیدا می کند. به یاد داشته باشید که رانندگی طولانی مدت در این حالت خوب نیست و می تواند صدمات زیادی به گیربکس خودرو وارد کند. هنگام روشن شدن چراغ زیر با ما تماس بگیرید.

چراغ گیربکس تیگو 7

علائم خرابی گیربکس تیگو 7

از نشانه های خرابی تیگو 7 می توان به لرزش، حرکت تند یا کند گیربکس، تکان خوردن، گرمای بیش از حد، صداهای بلند و غیر معمول، و تعویض دنده با تاخیر اشاره کرد. در ادامه به معرفی منشا این  مشکلات و نحوه تعمیر آن را بیان می کنیم.

تکان خوردن و مکث گیربکس تیگو 7

مشکل تکان خوردن و مکث کردن گیربکس تیگو 7 ممکن است به خاطر شیر برقی باشد. گاهی اوقات گیربکس های دوکلاچه به دلیل خرابی شیر برقی تعویض دنده یا فرسودگی به درستی کار نمی کنند. هنگامی که گیربکس از یک دنده به دنده دیگری منتقل می شود، خودرو تکان می خورد.

چگونه تکان خوردن خودرو هنگام تغییر دنده را تعمیر کنیم؟

برای حل مشکل تکان خوردن تیگو 7 هنگام تعویض دنده، ابتدا سعی کنید تا شیر برقی آن را تعویض کنید. اگر این راه جواب نداد، در مرحله دوم سعی کنید تا نشت روغن را در قسمت سروو servo را بررسی کنید.

نکته مهم در تعمیر گیربکس تیگو 7 این است که اگر مهارت کافی در تعمیر گیربکس های DCT ندارید، از انجام این کار بپرهیزید.

لرزش خودرو تیگو 7

لرزش خودرو هنگام رانندگی و تعویض دنده ممکن است از نشانه های خرابی گیربکس باشد. چرا که این مدل گیربکس ها برای رانندگی نرم طراحی شده اند. دلیل لرزیدن خودرو ممکن است به علت فرسودگی دمپر یا قطعات داخلی گیربکس باشد که تعمیر آن کار تخصصی است.

مشکل گرمای بیش از حد گیربکس تیگو 7

گرمای زیاد برای قطعات گیربکس مضر است. چرا که قطعات آن آسیب می بینند و دچار فرسودگی و خرابی می شوند. گرمای زیاد باعث کاهش عملکرد گیربکس می شود، مصرف سوخت را بالا می یرد و از عمر مفید گیربکس می کاهد. این مشکل به عنوان یک خطا در ماشین رخ می دهد اما در صفحه نمایش نشان داده نمی شود. برای تشخیص کد خطا به ابزار های اندازه گیری دقیق نیاز است.

چگونه گرمای بیش از حد گیربکس تیگو 7 را برطرف کنم؟

گرمای زیاد گیربکس تیگو 7 معمولا به خاطر روغن گیربکس کهنه رخ می دهد. برای این کار باید روغن بررسی شود. ممکن است سطح روغن کاهش یافته یا خیلی کثیف شده باشد.

صداهای بلند و غیر عادی در گیربکس تیگو 7 به خاطر چیست؟

این مشکل به خاطر خرابی یک قطعه داخل گیربکس است. چرا که ممکن است بشکند و سایر قطعات را هم خراب کند. برای حل این مشکل باید گیربکس سرویس شود و قطعه مورد نطر تعویض گردد.

مشکل تاخیر در تعویض دنده در تیگو 7

اگر در حین رانندگی و تغییر سرعت، در پاسخ با تاخیر مواجه شدید، این یعنی گیربکس خودرو شما مشکل دارد. این مشکل خود را هنگام تعویض دنده نشان می دهد. برای حل مشکل تاخیر در تعویض دنده تیگو 7، نرم افزار خودرو باید تنظیم مجدد شود و سنسورهای تعویض دنده نیر بررسی شوند.

نحوه تعمیر گیربکس تیگو7

برای تشخیص دقیق مشکلات و تعمیر گیربکس تیگو 7 باید از ابزارهای تخصصی استفاده کرد که مبتنی بر نرم افزار هستند و مستقیما به سیستم خودرو متصل می شوند تا کد خطا مشخص گردد. برای دریافت راهنمایی یا شماره های زیر تماس بگیرید:

چگونه عمر مفید گیربکس تیگو 7 را افزایش دهم؟

در ادامه بعضی از راه ها را برای شما بیان می کنیم که باعث طولانی تر شدن عمر گیربکس تیگو 7 می شوند. با انجام این موارد کمتر به تعمیر گیربکس تیگو 7 نیاز پیدا خواهید کرد.

1- از رانندگی طولانی مدت با سرعت کم خودداری کنید

حرکت با سرعت کم در ترافیک می تواند به گیربکس تیگو 7 آسیب بزند. چرا که صفخه های کلاچ دائم در حالت نیمه متصل قرار دارند و تعویض مکرر بین دنده های 1 و 2 باعث تشدید ساییدگی صفحات در حال حرکت و کاهش طول عمر آنها می شود. همچنین این کار باعث داغ کردن گیربکس هم میشود. برای جلوگیری از این مشکل، می توانید گیربکس را در حالت دستی 1 قرار دهید.

2- استفاده درست از دنده N

وقتی که گیربکس در دنده D قرار دارد ترمز می کنید، دنده در حالت نیمه متصل باقی می ماند. این کار باعث فرسایش صفحه کلاچ می شود. اگر در ترافیک هستید، سعی کنید کمی حرکت کنید و کمی هم ترمز کنید. اگر به صورت پیوسته در حال ترمز هستید، از دنده D استفاده نکنید و در حالت نیمه متصل هم حرکت نکنید. اگر هم قرار است تا بیشتر از یک دقیقه توقف کنید روی پدال ترمز نگه ندارید. بلکه دنده را در حالت N قرار دهید و ترمز دستی را بکشید. اگر هم برای بیشتر از 5 دقیقه قرار است تا متوقف باقی بمانید، روی حالت P قرار دهید تا موتور خاموش شود.

3- دنده را سریع عوض نکنید!

منظور من در اینجا از تعویض دنده، کم و زیاد کردن دنده نیست، بلکه تعویض دنده بین حالت P و R می باشد. اگر خودرو به طور کامل متوقف نشده باشد و شما روی حالت دنده عقب R یا روی دنده P شیفت کنید، باعث وارد آمدن صدمات به سیستم انتقال قدرت خودرو می شود و ممکن است به تعمیر گیربکس تیگو 7 نیاز پیدا کنید.

4- به آهستگی روی پدال گاز فشار دهید

با اینکه این نوع گیربکس ها همیشه بروز رسانی می شوند  وسازندگان سعی می کنند تا ایرادات آن را برطرف کنند اما هنوز هم ممکن است کامپیوتر ماشین منظور شما را به درستی متوجه نشود. برای همین نیاز است تا به آهستگی روی پدال گاز فشار دهید تا کامپیوتر خودرو دچار اشتباه نشود. اشتباه کامپیوتر باعث تعویض مکرر دنده ها می شود. تعویض دنده مکرر باعث آسیب به دنده ها و سایش بیش از حد صفحه کلاچ می شود.

5- تعویض به موقع روغن گیربکس

به صورت کلی روغن گیربکس های دوکلاچه باید بین 3 تا 5 سال عوض شود. البته این مورد به میزان استفاده فرد نیز بستگی دارد. به صورت کلی (در صورت استفاده صحیح) عمر گیربکس  عمر های دو کلاچه 10 سال است. اما به دلیل خاص بودن این گیربکس و عادات رانندگی نامناسب، افراد تصور می کنند که گیربکس تیگو 7 عمر پایینی دارد.

بهترین تعمیرگاه گیربکس تیگو 7 در تهران

الو گیربکس سال هاست که به صورت تخصصی در زمینه تعمیر گیربکس انواع خودرو ها فعالیت می کند. اگر نیاز به سرویس های دوره ای روغن گیربکس دارید یا موارد مشکوکی در خودرو شما وجود دارد، روی شماره های زیر کلیک کنید تا همکاران ما در الوگیربکس شما را راهنمایی کنند.

[ultimate-faqs include_category=”TIGGO7″]

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *