تیگو

تعمیر گیربکس تیگو 5

تعمیر گیربکس تیگو 5

الوگیربکس تعمیرگاه گیربکس تیگو 5 است که در ستارخان شعبه دارد و به صورت تخصصی در زمینه تعمیر گیربکس تیگو 5 فعالیت می کند. اگر شما هم نیاز به تعمیر یا سرویس دوره ای گیربکس خودروی تان را دارید، روی شماره های زیر کلیک کنید تا همکاران ما یک مشاوره تخصصی در این زمینه به شما ارائه کنند.

آنچه که باید قبل از تعمیر گیربکس تیگو 5 بدانید!

سیستم انتقال قدرت خودرو چری تیگو 5 از یک گیربکس 7 سرعته CVT استفاده می کند که شما را از تعویض دنده هنگام رانندگی بی نیاز می کند. البته هزینه تعمیر گیربکس تیگو 5 با گیربکس های اتوماتیک معمولی متفاوت بوده و کمی گران تر می باشد. این جعبه دنده برای انتقال قدرت و کنترل توان خروجی از دنده ها استفاده نمی کند. بلکه در عوض از تسمه و قرقره برای کنترل خروجی موتور به چرخ ها استفاده می کند.

سیستم گیربکس این خودرو دارای یک قرقره ورودی است که قدرت را از موتور دریافت می کند. سپس این قرقره به وسیله یک تسمه به قرقره خروجی متصل می شود. در پایان نیروی خروجی به وسیله میل درایو به چرخ ها منتقل می شود.

هنگامی که رانندگی می کنید، عرض قرقره ورودی از قرقره خروجی بیشتر است. جعبه دنده تیگو 5 این قابلیت را دارد تا عرض قرقره های ورودی و خروجی را کوچکتر یا بزرگتر کند. این کار باعث می شود تا گشتاور بیشتری در اختیار شما قرار بگیرد و این همان چیزی است که شما به آن نیاز دارید.

این کار نیاز به دنده های متعدد را از بین می برد و خودرو برای شتاب گرفتن نیازی به تعویض دنده ندارد. همین امر سبب می شود تا خودرو شتاب نرم تری داشته باشد. سیستم انتقال قدرت خودرو تیگو 5 به جای کلاچ (در گیربکس دستی)، از یک مبدل گشتاور استفاده می کند که انتقال نیرو از موتور به گیربکس را کنترل می کند.

همیشه به یاد داشته باشید، به صورت کلی گیربکس های cvt، دارای رسوب مواد هستند. روغن گیربکس پس از مدتی به صورت کامل بلا استفاده می شود و می تواند آسیب زیادی به گیربکس شما وارد کند. ممکن است سبب پارگی تسمه یا ساییدگی چرخ دنده ها شود. بنابراین همیشه سرویس های دوره ای روغن را در نظر داشته باشید و آن را هر 40هزار کیلومتر عوض کنید.

آیا گیربکس تیگو 5 بد است؟

نمی شود گفت که این نوع جعبه دنده خوب نیست. چرا که این نوع سیستم انتقال قدرت کارکرد بسیار نرم تری دارد. معمولا خودرو تیگو 5 بعد از 60 هزار کیلومتر دچار مشکلات گیربکس می شود که نشانه های آن را در ادامه برای شما توضیح خواهم داد. البته رانندگی صحیح و محتاطانه می تواند عمر جعبه دنده را افزایش دهد.

آیا می شود گیربکس خودرو تیگو 5 را عوض کرد؟

بله. البته از نوع خودش یعنی cvt 7 سرعته. چرا که این مدل با نرم افزارهای کامپیوتر ماشین هماهنگ شده است. مثلا نمی توان یک گیربکس اتوماتیک معمولی یا گیربکس دستی روی این خودرو پیاده کرد. شاید با تغییرات گسترده در خودرو بتوان این کار را انجام داد اما هزینه های آن بسیار زیاد خواهد بود و ممکن است نتیجه نهایی چندان خوب نباشد.

علت خرابی گیربکس تیگو 5

دلایل رایج خرابی گیربکس تیگو 5 عبارتند از: نشت مایع گیربکس، پایین آمدن سطح روغن گیربکس و گرفتگی فیلتر گیربکس. البته عادات رانندگی بد و روغن گیربکس نامناسب هم جزو اشتباهات هستند که بسیار رخ  می دهند.

نشانه های خرابی گیربکس تیگو 5

علائم خرابی گیربکس تیگو 5 مواردی مانند صداهای عجیب و غریب (مثل صدای تق تق، صدای زوزه یا وزوز، صدای ساییده شدن چیزی، صدای برخورد سنگ)، مشکل در تعویض دنده، بوی سوختن چیزی، لیز خوردن دنده هنگام تعویض آن، نشت روغن گیربکس، روشن شدن چراغ موتور، ساییده شدن دنده، یا تکان خوردن است. مثلا وقتی می خواهید از حالت سکون شروع به حرکت کردن کنید، ماشین به صورت ناگهانی به سمت جلو می پرد.

هزینه تعمیر گیربکس تیگو 5

هزینه تعمیر گیربکس تیگو کاملا بستگی به وضعیت سیستم انتقال قدرت خودرو شما دارد. مثلا گاهی با تعویض چند قطعه ممکن است مشکل خودرو شما برطرف شود. اما گاهی گیربکس آنقدر فرسوده شده است که دیگر نمی شود آن را تعمیر کرد و باید به طور کلی تعویض شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر روی شماره های زیر کلیک کنید تا همکاران ما در الو گیربکس شما را راهنمایی کنند.

البته بهتر است که برای محاسبه دقیق هزینه تعمیر گیربکس تیگو 5 با مشاوران مختصص تعمیر گیربکس تیگو 5 در تماس باشید، توجه داشته باشید که محاسبه دقیق قیمت تعمیر گیربکس تیگو 5 به وضعیت سلامت خودرو شما در نخستین قدم وابسته است و در قدم بعدی نوع گیرکسی که در تعمیر گیربکس تیگو 5 از آن برای تعمیر استفاده می شود.

در بسیاری موارد برخی از تعمیرگاه ها برای کاهش هزینه تعمیر گیربکس تیگو 5 از گیبرکس تقلبی و یا استوک استفاده می کنند، این مورد تا متخصص تعمیر گیربکس تیگو 5 آن را مورد بررسی قرار ندهد متوجه نخواهد شد و یک فرد معمولی به طور قطع تا زمان خرابی دوباره اطلاع پیدا نخواهد کرد و زمانی که متوجه می شوید تعمیرگاه قبول نخواهد کرد.

اما اگر شما در مجموعه الوگیربکس اقدام به تعمیر گیربکس اتوماتیک خود کنید، این اطمینان را خواهید داشت که که قطعه تعویض شده از ضمانت اصالت کالا و گارانتی برخوردار می باشد، الو گیربکس تنها مجموعه تعمیر گیربکس تیگو 5 در ایران می باشد که گیبرکس شما را بعد از تعمیر گارانتی خواهد کرد.

عمر مفید گیربکس تیگو 5 چقدر است؟

عمر مفید گیربکس خودرو تیگو 5 چیزی در حدود 100 هزار مایل یا 161 هزار کیلومتر است.

چگونه عمر گیربکس تیگو 5 را افزایش دهم؟

شما می توانید با عادات رانندگی درست و یک سری موارد که در ادامه بیان می کنم عمر مفید سیستم انتقال قدرت ماشین تان را افزایش دهید و کمتر به تعمیر گیربکس تیگو 5 نیاز داشته باشید.

موضوعی که در درجه اول باید در نظر داشته باشید روغن گیربکس خودروی تان است. شما باید هر 40 هزار تا 50 هزار کیلومتر یک بار روغن جعبه دنده تان را تعویض کنید. اگر مایع گیربکس قرمز تیره یا سیاه است، نشانه این است که باید تعویض گردد.

سعی کنید تا از روغن گیربکس باکیفیت استفاده کنید. چرا که روغن گیربکس های بی کیفیت باعث داغ شدن گیربکس می شوند که نتیجه آن کوتاه تر شدن عمر مفید آن است. همچنین سعی کنید تا با هر دو بار تعویض روغن گیربکس، یک بار هم فیلتر آن را تعویض کنید.

موضوع بعدی چک کردن دائمی خنک کننده موتور است. گیربکس هم مانند سایر قطعات موتور خودرو، برای خنک شدن به این سیستم متکی است. بنابراین همیشه مطمئن باشید که درست کار می کند.

همیشه تا جایی که می توانید از کشیدن بارهای سنگین خودداری کنید. اگر واقعا نیازی به یدک کشیدن ندارید، این کار را انجام ندهید. چرا که باعث وارد آمدن فشار زیاد به گیربکس خودرو می شود.

از رانندگی طولانی مدت با لاستیک زاپاس بپرهیزید. چون این کار به گیربکس فشار وارد می کند و باعث فرسایش بیش از حد آن می شود. همچنین از رانندگی با سایز تایرهای نامناسب به شدت خودداری کنید.

یکی از راه های افزایش طول عمر گیربکس تیگو، عادات رانندگی صحیح است. همیشه اجازه دهید تا ماشین پیش از تعویض دنده کاملا متوقف شود. مثلا اگر دنده عقب می روید، قبل از رفتن به دنده درایو، خودرو تان را متوقف کنید. تغییر دنده خودرو هنگام حرکت باعث فرسایش قطعات آن می شود.

نکات مفید در رابطه با گیربکس تیگو 5

گیربکس هم مانند موتور خودرو نیاز به تعمیرات و سرویس های دوره ای دارد. معمولا گیربکس خودرو تیگو 5 به 2 دلیل ممکن است خراب شود. یک اینکه روغن گیربکس مشکل داشته باشد (که در ادامه توضیح خواهم داد)  و دوم اینکه آسیب فیزیکی به گیربکس رسیده باشد یا دچار فرسودگی مکانیکی شده باشد.

  • روغن گیربکس اتوماتیک ATF با CVT متفاوت است

گیربکس های اتوماتیک معمولی از روغن ATF استفاده می کنند که مشابه روغن گیربکس مصنوعی عمل می کند. این روغن باعث جلوگیری از اصطحکاک می شود که باعث خنک شدن کل سیستم انتقال قدرت می شود.

اما همانطور که گفتم، گیربکس خودرو تیگو 5 CVT است که برای انتقال قدرت از تسمه و قرقره استفاده می کند. بنابراین برای داشتن عملکرد عالی به اصطحکاک نیاز دارد. روغن گیربکس تیگو 5 دارای اصلاح کننده های اصطحکاک است که اصطحکاک کافی را فراهم می کند و از گیربکس در برابر گرمای اضافی محافظت می کند. بنابراین استفاده جابجا از این دو روغن گیربکس می تواند عواقب بدی برای خودرو شما داشته باشد.

  • بررسی میله گیربکس

برای بررسی وضعیت روغن گیربکس میله روغن را بیرون بیارید و وضعیت روغن را بررسی کنید. رنگ روغن گیربکس تیگو قرمز است، اگر روغن بوی سوختگی می دهد یا رنگ قهوه ای سوخته دارد آن را عوض کنید.

  • از یدک کشی سنگین خودداری کنید

یدک کشی بار سنگین با خودرو تیگو 5 به گیربکس آن فشار اضافی وارد می کند و ممکن است باعث داغ شدن گیربکس خودرو شود.

  • از گاز دادن ناگهانی خودداری کنید

فشار دادن ناگهانی بر روی پدال گاز باعث کاهش عمر گیربکس می شود و مصرف سوخت را افزایش می دهد.

[ultimate-faqs include_category=”TIGGO5″]

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *