سانگ یانگ

تعمیر گیربکس تیوولی

تعمیر گیربکس تیوولی

اگر صداها یا نشانه های عجیبی از گیربکس خودروی تان مشاهده می کنید، حتما به سرویس و تعمیر گیربکس تیوولی نیاز دارید. الو گیربکس یک تعمیرگاه گیربکس تیوولی است که در ستارخان واقع شده و به صورت تخصصی در زمینه تعمیر گیربکس سانگ یانگ فعالیت می کند. با شماره های زیر تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

معرفی

خودروی سانگ یانگ تیوولی از یک گیربکس اتوماتیک تیپ ترونیک بهره می برد که 6 سرعته است و ساخت شرکت آیسین ژاپن می باشد. این گیربکس ویژگی بارزی که دارد بر خلاف سایر گیربکس های اتوماتیک معمولی، امکان جابجا شدن بین گیربکس دستی و حالت اتوماتیک را دارد. وقتی که خودرو در حالت دستی قرار داده می شود، کامپیوتر خودرو که وضعیت بعدی گیربکس را تعیین می کند، غیر فعال شده و گیربکس با استفاده از مبدل گشتاور به صورت دستی اقدام به تعویض دنده می نماید.

از ویژگی های بارز این گیربکس این است که مصرف سوخت را کاهش می دهد و هیچ گاه نمی گذارد تا دور موتور خودرو از قسمت قرمز فراتر برود. بنابراین موتور همیشه در حالت ایه آل قرار دارد و کامپیوتر اجازه نخواهد داد تا فشار بیش از حد به موتور وارد شود. چرا که کار کردن با دور موتور بالا در رانندگی طولانی مدت آسیب بسیار شدیدی به موتور خودرو وارد می کند. همچنین اگر در حالت دستی راننده اقدام به تعویض دنده نکند، کامپیوتر خودرو وضعیت را به صورت اتوماتیک تغییر می دهد و با توجه به وضعیت خودرو و موتور دنده بعدی را انتخاب می کند.

نشانه های خرابی گیربکس تیوولی چیست؟

گیربکس های تیپ ترونیک با اینکه بسیار مطمئن و قابل اطمینان هستند، اما ممکن است مانند هر وسیله مکانیکی الکترونیکی دیگر رچار مشکل شوند. در ادامه به بررسی علائم خرابی گیربکس سانگ یانگ تیوولی اشاره می کنیم.

تعویض سخت دنده ها

یکی از مواردی که نشان می دهد شما به تعمیر گیربکس تیوولی نیاز دارید، مشکل در تعویض دنده است. مثلا خودرو به سختی از دنده یک به دنده 2 می رود یا بین دنده 3 و 4 نامنظم عمل می کند. این مشکل با ریست کردن سیستم یا بروز رسانی نرم افزار بر طرف می شود.

خراب شدن شیر برقی گیربکس تیوولی

یکی دیگر از علائم خرابی گیربکس تیوولی خراب شدن شربرقی گیربکس است که دارای برچسب n89 است. البته گیربکس دارای شیرهای برقی متعددی است اما وقتی n89 خراب می شود، ناگهان خودرو از دنده 4 به دنده 1 تغییر حالت می دهد و سرعت خودرو بسیار کم می شود، گویی ماشین در حال ترمز گرفتن است.

لرزش گیربکس تیوولی

لرزش گیربکس یکی از مشکلات رایج سییتم انتقال قدرت خودروی تیوولی است. این مشکل ممکن است بر اثر خراب شدن مبدل گشتاور خود را نشان بدهد. هنگامی که مبدل گشتاور خراب شود، ممکن است صدای تق تق را بشنوید یا رفتن از دنده 1 به دنده دیگر برای تان سخت باشد. البته غیر از این موارد به صورت کلی خرابی مبدل گشتاور گیربکس تیوولی باعث عدم تعادل در تعویض دنده می شود.

صداهای عجیب از خودرو

اگر از زیر خودرو صدای زمزمه یا ناله کردن می شنوید، به احتمال زیاد به تعمیر گیربکس تیوولی نیاز دارید. این مشکل می تواند به خاطر روغن گیربکس باشد. روغن گیربکس بعد از مدتی افت فشار پیدا می کند و دچار فرسودگی و تجزیه شیمیایی می شود و نیاز است تا در فواصل زمانی منظم همانطور که در دفترچه خودرو آمده است روغن گیربکس تعویض گردد. روغن گیربکس یکی از حیاتی ترین بخش های گیربکس است که روانکاری قسمت های مختلف چرخ دنده ها را به عهده دارد.

روغن گیربکس کهنه یا نامناسب نمی تواند نقش خود را در روانکاری بخش های مختلف ایفا کند و باعث کارکرد غیر طبیعی گیربکس می شود و پس از مدتی آسیب های جدی به سیستم انتقال قدرت وارد می کند. در صورت شنیدن هرگونه صدای عجیب از خودروی تان فورا با ما تماس بگیرید تا همکاران ما در الوگیربکس شما را اهنمایی کنند.

تاخیر در تعویض دنده

یکی از مواردی که نشان می دهد نیاز به تعمیر گیربکس تیوولی دارید، تردید گیربکس از تعویض دنده است. هنگامی که بین انتخاب دنده و حرکت کردن خودرو تاخیر وجود دارد، یعنی مشکلی در سیستم انتقال قدرت رخ داده است. علت این مشکل می تواند کم شدن سطح روغن گیربکس، سر خوردن کلاچ یا خرابی شیر برقی روغن باشد.

داغ کردن گیربکس تیوولی

گاهی اوقات ممکن است که گیربکس خودرو تیوولی داغ کند که تحت شرایط خاصی رخ می دهد. مثلا گرمای زیاد یا بکسل کردن بیش از ظرفیت اسمی خودرو. اما اگر این ارور داغ کردن گیربکس مدام اتفاق می افتد، یعنی مشکلی در گیربکس خودرو وجود دارد.

ایرادات گیربکس تیوولی

گیربکس تیوولی هم مانند سایر گیربکس ها دارای ایراداتی است که در ادامه به آن ها می پردازم. یکی از ایرادات گیربکس تیوولی، سنگین بودن قعات آن است. این گیربکس همانند سایر گیربکس هیا اتوماتیک معمولی دارای قطعات سنگین است. همچنین سرعت پاسخگویی گیربکس به اندازه گیربکس های دستی نیست و ممکن است بین 0.1 تا 0.7 ثانیه تاخیر در تعویض دنده داشته باشد.

تعمیر گیربکس تیوولی در تعمیرگاه تخصصی گیربکس سانگ یانگ

اگر خودروی شما هریک از علائم گفته شده را دارد، ممکن است به تعمیر گیربکس تیوولی نیاز داشته باشید. در صورت بروز هرگونه مشکل، با شماره های زیر تماس بگیرید تا همکاران ما در الو گیربکس شما را راهنمایی کنند.

علت خرابی گیربکس تیوولی چیست؟

گیربکس های تیپ ترونیک معمولا مقاوم هستند و در صورت سرویس و تعویض به موقع روغن عمر بالایی دارند. اما بعضی از عوامل هستند که باعث خراب شدن گیربکس تیوولی می شوند و رعایت این موارد می تواند باعث افزایش عمر گیربکس شود که در ادامه آن ها را برای شما معرفی می کنیم. همچنین به یاد داشته باشید، اگر مشکلی در خودرو رخ دهد و شما به موقع به آن رسیدگی نکنید، می تواند باعث خرابی سایر بخش ها شود و هزینه های شما را بسیار افزایش دهد. بنابراین همیشه سرویس گیربکس تیوولی و تعویض به موقع روغن را در نظر داشته باشید.

نشت روغن گیربکس یا پایین آمدن سطح روغن

روغن گیربکس، مهم ترین قسمت سیستم انتقال قدرت است. همانطور که گفتیم روغن گیربکس نامناسب یا فرسوده باعث می شود تا اصطحکاک بین چرخ دنده ها رخ بدهد و باعث ساییدگی شود. همچنین روغن گیربکس وظیفه انتقال گرما و خنک کردن گیربکس را دارد. اگر این روغن فرسوده شود دمای گیربکس بالا میرود و داغ کردن گیربکس قاتل تمامی گیربکس های اتوماتیک است. همچنین ساییدگی باعث رسوب اشغال و لجن در گیربکس می شود و پس از مدتی خودرو کاملا از کار می افتد و به تعویض گیربکس تیوولی نیاز پیدا خواهید کرد.

فرسوده شدن چرخ دنده ها

وقتی که چرخ دنده ها فرسوده شوند، دنده درست عوض نمی شود و احساس می کنید گیربکس لنگ می زند. همچنین فرسودگی چرخ دنده های گیربکس تیوولی باعث ایجاد صداهای گاها بلند و عجیب می شوند که حتما باید آن ها را جدی بگیرید. برای اینکه این مورد را بهتر درک کنید، باید بدانید که گیربکس خودرو دارای قطعات بسیاری است. مثل کلاچ، درام فلزی، پیستون ها، فنرها، بلبرینگ ها، سوپاپ ها و … .

این دنده ها دارای مجموعه نختلفی هستند که هر کدام مقدار معینی از نیروی موتور را به چرخ ها منتقل می کند. هنگامی که یک دنده در حال کار کردن است، ما بقی بدون حرکت هستند و همین امر نسبت های مختلفی از سرعت را ارائه می دهد و همین چرخ دنده های مختلف راننده را قادر می سازند تا از اور درایو یا دنده معکوس استفاده کند.

خراب شدن فیلتر روغن گیربکس تیوولی

یکی از متداول ترین دلایل خرابی گیربکس تیوولی گرفتگی فیلتر روغن است. تعویض نکردن به موقع فیلتر گیربکس باعث جلوگیری از جریان عادی روغن در سیستم انتقال قدرت می شود و به بخش های مختلفی آسیب می رساند. در نهایت یک فیلتر فرسوده باعث می شود که به تعمیر گیربکس تیوولی نیاز پیدا کنید یا حتی مجبور شوید کاملا گیربکس را تعویض کنید. این فیلتر روغن گیربکس را تصفیه می کند و کثیف شدن آن سبب داغ کردن گیربکس می شود. وجود براده های آهن ریز رد روغن گیربکس نشانه خرابی در گیربکس است که باید فورا به آن رسیدگی شود.

خراب شدن کلاچ تیوولی

کلاچ فروسده می شتواند به سرعت به گیربکس آسیب برساند. اگر کلاچ خودرو فرسوده شود، دیگر ارتباط مناسبی بین گیربکس و موتور وجود ندارد. همین امر باعث می شود تا به تمامی قسمت های گیربکس فشار وارد شود که باعث لیز خوردن دنده یا ساییدگی آن می شود. همچنین کلاچ فرسوده می تواند باعث داغ کردن موتور و کلاچ شود و در صورت تعویض دنده به گیربکس آسیب رسیده و آن را خراب می کند.

روغن گیربکس سوخته

همانطور که گفتیم، روغن گیربکس وظیفه خنک کردن گیربکس را دارد. وقتی که این روغن سوخته باشد یا کهنه شدن باشد، دیگر نمی تواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد و باعث داغ شدن گیربکس خودرو می شود و گرما هم آسیب های شدیدی به گیربکس وارد می کند. همیشه عدم تعویض روغن گیربکس باعث می شود که در نهایت به تعمیر گیربکس تیوولی نیاز پیدا کنید.

فشار آوردن به گیربکس

گاهی اوقات وقتی که از روی تپه در حال بالا رفتن هستید یا اینکه بیش از ظرفیت ماشین بکسل می کنید، باعث فشار آمدن به گیربکس خودرو می شوید. با این کار گیربکس داغ می کند و آسیب می بیند. همینطور شتاب گیری فوری و ناگهانی هم ممکن است به گیربکس آسیب وارد کند. مثلا در یک تپه با شیب 20 درصد هستید، و وزن خودروی شما 2 تن است، اضافه بار در این حالت در 400 کیلو رخ می دهد.

[ultimate-faqs include_category=”تیوولی”]

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *