بلاگ

تعمیر گیربکس ام وی ام X33

تعمیر گیربکس ام وی ام MVM X33

تعمیرگاه الو گیربکس با بیش از دو دهه تجربه و سابقه درخشان در تعمیر انواع خودرو های چینی مخصوصا تعمیر گیربکس ام وی ام X33 سابقه فعالیت دارد  و با کادر فنی مجرب به صورت تخصصی و با ضمانت 100 درصد تعمیر انواع گیربکس را انجام می دهد. برای دریافت مشاوره با شماره های زیر تماس بگیرید.

قبل از پرداختن به تعمیر گیربکس X33 باید بگوییم که نسل اول این خودرو در سال 1389 وارد شد که دارای گیربکس دستی بود. نسل بعدی در سال 93 وارد شد که در دو مدل گیربکس دستی 5 سرعته (5TM) و CVT عرضه می شد و MVM NEW X33 نام داشت. نسل سوم خودرو MVM X33S نام داشت که در سال 95 عرضه شد و سری بعدی در سال 99 به بازار آمد که مجهز به گیربکس دستی 5 سرعته بود.

این مدل مجهز به گیربکس CVT دارای 7 دنده است که با احتساب دنده عقب 8 سرعته CVT8 نامیده می شود و کد آن QR019CHA می باشد. جعبه دنده X33S مشابه گیربکس MVM550 و تیگو 5 می باشد.

ایرادات نیازمند تعمیر گیربکس ام وی ام X33

گیربکس MVM X33 از دسته گیربکس های CVT است که اتوماتیک هستند و با توجه به انتقال قدرت متغیر، ضریب نامحدود دنده و قرار دادن دور موتور به عنوان محدوده‌ی مجاز، انتقال بهینه‌ی نیرو در آن ها شکل می گیرد. همچنین به دلیل سادگی ساختار گیربکس های CVT، میزان مصرف سوخت و حجم آن ها نیز کم شده است.

دلیل روشن شدن چراغ گیربکس MVM X33

روشن شدن چراغ گیربکس برای اکثر افرادی که ام وی ام X33 دارند اتفاق می افتد و نشان دهنده ایراد هایی است که در گیربکس وجود دارد. به طور معمول دلایل روشن شدن چراغ گیربکس ام وی ام X33 شامل موارد زیر می شود:

 •       پارگی دسته موتور گیربکس
 •       فرسودگی در صفحه کلاچ
 •       پارگی تسمه انتقال قدرت بین فولی ها

البته تنها به این موارد محدود نبوده و ممکن است موارد دیگری هم باشد که به صورت مختصر در ادامه توضیح خواهم داد.

خرابی شیر برقی

سیستم انتقال قدرت خودرو x33 دارای یک بدنه سوپاپ است که کار آن منتقل گردن روغن و سیالات جعبه به نقاط مختلف آن است. اگر بدنه آن آسیب دیده باشد یا ضعیف شده باشد می تواند باعث روشن شدن چراغ گیربکس شود.

متعادل نبودن فشار روغن گیربکس

کاهش فشار روغن یا کثیف شدن مایعات درون گیربکس هم ممکن است باعث روشن شدن چراغ گیربکس شوند. مواد به مرور زمان در روغن رسوب می کنند و باعث اختلال در عملکرد صحیح گیربکس می شوند. با ادامه این روند آسیب های جدی به سیستم انتقال قدرت خودرو شما وارد خواهد شد. حتما سرویس های دوره ای را انجام دهید.

اشکال در ECU یا کابل آن

اگرکابل کامپیوتر خودرو قطع شود، کثیف شود یا جرم بگیرد، ممکن است باعث عدم ارتباط با خودرو شده و چراغ گیربکس روشن شود.

علائم خرابی گیربکس ام وی ام MVM X33

هزینه تعمیر گیربکس ام وی ام X33، بسته به نوع مشکل و روش حل آن متفاوت است. این گیربکس ها نیاز به سرویس های دوره ای و منظمی دارند که از ایجاد مشکلات با هزینه های بالا جلوگیری می کند. نشانه های خرابی گیربکس X33 عبارت اند از:

 • گرمای زیاد از حد

یکی از بدترین شرایطی که یک گیربکس می‌ تواند داشته باشد گرمای بیش از حد است. گرمای بیش از حد جعبه دنده ام وی ام x33 موجب اختلال در کارکرد قطعات و کاهش طول عمر آن ها می شود، به همین دلیل است که همیشه توصیه می شود روغن گیربکس را تعویض کنید؛ زیرا روغن نیروی حیاتی جعبه دنده محسوب می شود و عملکرد آن ها به هم وابسته است. بهترین روش برای تشخیص میزان روغن داخل جعبه دنده، چک کردن آن است. افزایش دما بیش از حد روغن نشان از ناکارآمدی آن می باشد. نشانه هایی مثل پایین بودن سطح روغن و کثیفی آن نشانه وجود مشکل در جعبه دنده اتوماتیک x33 است که در این مواقع باید بلافاصله روغن جعبه دنده خودرو تعویض شود.

البته گرمایش بیش از حد ممکن است به خاطر رانندگی ناصحیح ( مثل بکسل سنگین) باشد یا روغن فرسوده شده باشد. همچنین خراب شدن پمپ روغن گیربکس X33 هم باعث از کار افتادن گردش روغن می شود که این مشکل را می تواند ایجاد کند. اگر گیربکس داغ شود، داشبورد باید این موضوع را اطلاع دهد. در صورت داغ شدن گیربکس سریعا خودروی تان را خاموش کنید. البته ممکن است گرمای زیاد به خاطر شرایط ترافیکی هم رخ بدهد. گرمای شدید و توقف های طولانی سبب گرم شدن گیربکس می شوند.

 • روشن شدن چراغ موتور

گاهی اوقات ممکن است روشن شدن چراغ موتور به خاطر وجود مشکل در گیربکس خودرو شما باشد. باید خودرو مورد بررسی قرار بگیرد تا مشکل اصلی مشخص شود.

 • خرابی کلاچ

کلاچ وظیفه دارد تا نیروی موتور را به گیربکس شما منتقل کند. البته وقتی که شما روی پدال گاز فشار می دهید این کار باید به نرمی صورت پذیرد. اگر هنگام گاز دادن حرکت تند یا پرش به سمت جلو را دارید، ممکن است به احتمال زیاد مشکل از کلاچ خودرو باشد. پس از سرویس روغن، با ریست کردن برنامه می توان آن را تنظیم کرد.

 • صدا های عجیب از گیربکس

اگر گیربکس خودرو صداهای غیر عادی (مثل صدای زوزه کشیدن، صدای ناله، صدای تق تق و صدای سایش) می دهد، ممکن است نشان از وجود مشکل در گیربکس باشد. در صورت بروز چنین مشکلی، باید سریعاً برای تعمیر گیربکس X33 اقدام کنید، زیرا بی توجهی به آن می ‌تواند باعث ایجاد مشکلات زیادی برای دیگر قطعات شود. این مشکل ممکن است به خاطر مدل اشتباه روغن موتور باشد یا اینکه یکی از یاتاقان ها دچار مشکل شده باشد.

البته ما در تعمیرگاه گیربکس MVM X33 ابتدا موارد دیگر را هم در نظر می گیریم. شاید خرابی از قسمت دیگر خودرو شما باشد و با یک تعمیر ساده و ارزان مشکل شما حل شود. برای جلوگیری از خرابی های بیشتر همیشه سرویس دوره ای گیربکس داشته باشید. این کار نه تنها عمر خودرو شما را افزایش می دهد، بلکه با شناسایی زودهنگام مشکلات، از هزینه های هنگفت جلوگیری خواهد شد.

 • لیز خوردن، ساییده شدن، و تکان خوردن گیربکس

اگر احساس می کنید که هنگام دنده عوض کردن گیربکس خودرو شما لیز می خورد، دنده ها به هم ساییده می شود یا اصلا گیربکس تکان می خورد، به احتمال زیاد مشکل از کهنه شدن روغن گیربکس شماست یا اینکه گیربکس دچار آسیب های جدی شده است. اگر سطح مایع گیربکس پایین باشد یا فرسوده شده باشد، قرقره ها، تسمه یا زنجیر جعبه دنده به خوبی روغن کاری نمی شوند و حالتی آزار دهنده هنگام رانندگی رخ خواهد داد.

حالت برخورد سنگ با خودرو از نشانه های فرسودگی قطعات داخلی گیربکس X33 است. صدای ساییده شدن دنده ها ممکن است با تعویض روغن گیربکس درست شود. اگر نشد، این به این معنی است که سیستم انتقال قدرت شما فرسوده شده است.

هرگونه پرش ناگهانی خودرو هم عاملی نگران کننده است و ممکن است به خاطر روغن گیربکس کهنه، کثیف یا سطح پایین مایع گیربکس باشد. گاهی هم با ریست کردن گیربکس این موضوع برطرف می شود.

 • اشکال در ماژول کنترل

گیربکس X33 دارای ماژول کنترل است که همه ی سیگنال های گیربکس خودرو را جمع آوری می کند و عملکرد بعدی آن را مشخص می سازد. اگر این ماژول دچار مشکل شود، تغییرات ناگهانی را در خودروی تان احساس می کنید. مثلا دنده ها دیر درگیر می شوند یا خیلی لیز می خورند و علائم دیگر که به صورت ناگهانی ظاهر می شوند. از آنجایی که فرسودگی و آسیب های فیزیکی به صورت تدریجی ظاهر می شوند، مشکلات الکترونیکی فورا خود را نشان می دهند. به همین دلیل خرابی ماژول کنترل با تغییرات سریع همراه است.

 • مشکل روغن گیربکس

به نظرم تا اینجا به اندازه کافی بر اهمیت روغن گیربکس اشاره کرده باشم چرا که یک روغن کهنه یا سطح فشار پایین قاتل درجه اول خودرو های X33 است. روغن گیربکس X33 پس از مدتی افت فشار پیدا می کند و به مرور مواد در آن رسوب می کنند. و این به معنی کلی مشکل و خرابی است. زمان تعویض روغن گیربکس X33 هر 40 یا 50 هزار کیلومتر است. (در پایان مقاله خواهم گفت که چرا)

ساعتی گیربکس ام وی ام X33

بعضی وقت ها هنگام معاینه و تعمیر گیربکس X33، به خرابی ساعتی گیربکس پی می بریم. ساعتی گیربکس ام وی ام X33 مرکز کنترل گیربکس اتوماتیک است و شامل قسمت هایی است که روغن را از بین سوپاپ ‌ها هدایت می‌کند تا کلاچ‌ های مختلف را با آن کنترل نماید. هنگام تعویض دنده، سوپاپ ها باز و بسته می شوند تا روغن نیز به ناحیه مناسب هدایت شده و تعویض دنده به درستی اتفاق بیفتد. در ساعتی گیربکس ام وی ام X33 روغنی که از بدنه سوپاپ جریان پیدا می کند تحت فشار زیادی قرار دارد و این امر به نوبه خود باعث تولید گرما شده و با تغییر در ساعت گیربکس ام وی ام، ذرات کوچکی به عنوان آلاینده در روغن باقی می گذارد.

ساعتی گیربکس ام وی ام X33 مثل هر ماشین دیگری ممکن است به دلایل مختلفی مثل ضربه، تصادف، خرابی و مشکلات فنی دچار آسیب دیدگی شده و نیاز باشد که قطعات آن تعویض شوند. عدم رسیدگی به همچنین قطعه کوچکی می تواند صاحبان خودرو را متحمل هزینه های گزافی کند. با مراجعه به مرکز تخصصی الو گیربکس در کمترین زمان ماشین خود را تعمیر نمایید.

تعمیر قطعات گیربکس ام وی ام X33

با توجه به خارجی بودن این ماشین و بی ثباتی قیمت ها در بازار، خرید لوازم گیربکس ام وی ام X33 ممکن است امری چالش برانگیز باشد. از جمله قطعات گیربکس CVT ماشین ام وی ام X33 میتوان موارد زیر را نام برد:

 •       دو پولی: شامل یک پولی ورودی متغیر که از طریق نیروی موتور می چرخد و یک پولی خروجی که نیرو را به چرخ های محرک انتقال می دهد.
 •       زنجیر: تسمه ی پلاستیکی یا فلزی که با قدرت بالا 2 پولی را به هم متصل می کند و نسبت بین آنها را در حین رانندگی تغییر می‌دهد.
 •       ریزپردازنده و حسگر ها: در شرایط مختلف قادر به تشخیص شرایط رانندگی هستند.
 •       پمپ روغن
 •       توربین

تعمیر زنجیر گیربکس MVM X33

گاهی هنگام مراجعات برای تعمیر گیربکس X33، مشکل از زنجیر است. زنجیر یا تسمه در گیربکس‌ های اتومات CVT دو پولی ورودی و خروجی را به هم متصل کرده و هماهنگی و کارکرد آن ها با را یکدیگر تنظیم می‌کنند. زنجیر گیربکس ‌های CVT با توجه به نوع طراحی آن در خودرو ‌های مختلف، ممکن است از جنس لاستیک یا فولاد باشد. ساییده شدن زنجیر گیربکس x33 در کنار مشکلات‌ پمپ روغن از شایع‌ ترین خرابی ‌های این خودرو است. ساییده شدن زنجیر گیربکس سبب بکس باد کردن گیربکس و در نتیجه گاز هرز خوردن خودرو می‌شود.

ویژگی های فنی گیربکس ام وی ام X33

 • ظرفیت باک 55 لیتر
 • دارای 4 سیلندر
 • حجم موتور 1971 سی سی
 • توان خروجی بسیار بالا
 • دارای 16 سوپاپ
 • گشتاور خروجی 182 نیوتون متر در 4300 تا 4500 دور بر دقیقه

مزایای گیربکس ام وی ام X33

 • مصرف سوخت پایین
 • شتاب بیشتر خودرو
 • یکنواختی و روان بودن رانندگی
 • کاهش ذرات آلاینده
 • افت توان کمتر

قیمت گیربکس ام وی ام X33

قیمت گیربکس اتوماتیک x33، با توجه به نوسانات بازار متغیر است. معمولاً در صورت به وجود آمدن مشکلات جدی و عمیق گیربکس خودرو را پایین می ‌آورند و اقدام به تعویض کلی آن می‌ کنند. قیمت گیربکس cvt x33 بسیار بالا بوده و از این رو همان‌طور که قبلاً گفتیم توصیه می شود حتما سرویس ‌های دوره‌ ای را برای خودروی خود در نظر بگیرید تا بعدا متحمل هزینه‌ های بالای خرید گیربکس نشوید. الو گیربکس بهترین مرکز برای همراهی شما می باشد.

روغن موتور مناسب گیربکس ام وی ام MVM X33

مهم ترین عاملی که مشتریان برای تعمیر گیربکس X33 به ما مراجعه می کنند، روغن فروسوده یا نامناسب است. اگر خودرو شما گیربکس CVT دارد، در دفترچه راهنما روغن  ATF SP-III را معرفی کرده است که اشتباه است. شما باید حداقل از روغن هایی استفاده کنید که دارای استاندارد های NS-2 و NS-3 باشند تا به گیربکس خودرو شما آسیب نرسد. از آنجایی که شرکت سازنده گیربکس MVM X33، شرکت ACTECO چین این جعبه دنده ها را از روی گیربکس های شرکت نیسان کپی کرده است، شما باید از روغن موتور  با استاندارد NISSAN NS-2 و NISSAN NS-3 استفاده کنید.

روغن های NS-2 زرد رنگ هستند و NS-3 هم در دمای اتاق به رنگ سبز می باشند. اگر نتوانستید به این مدل ها دست پیدا کنید، می توانید از روغن CVT قرمز هم استفاده کنید. همانطور که قبلا اشاره کردم، استفاده از روغن های نامناسب، باعث پارگی شلنگ، داغ شدن گیربکس و کاهش فشار روغن می شوند که با توجه به سطح خرابی و هزینه های وارده، حتما از روغن گیربکس استاندارد (حداقل NS-2) استفاده کنید.

توجه داشته باشید که روغن موتور های بی کیفیت باعث می شوند تا در رانندگی های طولانی مدت گیربکس شما داغ کند. این کار باعث کم شدن عمر گیربکس خودروی شما می شود .

حجم روغن گیربکس MVM X33 هشت لیتر است. سعی کنید با هر 2 بار تعویض روغن گیربکس، یکبار هم فیلتر گیربکس X33 را عوض کنید. شرکت سازنده گیربکس X33 توصیه کرده است تا هر 40 هزار یا 50 هزار کیلومتر یکبار روغن گیربکس تان را عوض کنید. اگر این کار را نادیده بگیرید ممکن است تسمه فلزی گیربکس خودروی تان دچار لغزش شود که منجر به خراب شدن گیربکس می شود.

تعمیر گیربکس های خارجی مانند تعمیر گیربکس خودرو چینی به دلیل زیاد بودن این نوع خودرو ها در کشور، به صورت تخصصی و فنی در تعمیرگاه الو گیربکس انجام می شود.

[ultimate-faqs include_category=”X33″]

معرفی گیربکس خودکار در ویکیپدیا

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *