بلاگ

پایان تولید پژو 206 از خطوط مونتاژ ایران خودرو [ 21 خرداد 1402 ]

خط تولید 206

شورای رقابت یک لیست جدید از قیمت محصولات ایران خودرو را منتشر کرده است. در این لیست، اعضای شورای رقابت قیمت 28 خودروی ایران خودرو را اعلام کرده‌اند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت 25 محصول ایران خودرو نسبت به گذشته افزایش یافته و سه خودرو نیز با کاهش قیمت در مبداء مواجه شده‌اند. با این حال، در این لیست جدید، قیمت برخی از محصولات پرطرفدار ایران خودرو مشخص نشده است و این باعث شده که شائبه‌ای در مورد اینکه آیا آنها در سبد محصولاتی قرار دارند یا نه، پیش بیاید.

به نقل از اکو ایران: ایران خودرو، برخی از خودروهای محبوب را از سبد محصولاتش حذف کرده است. این شرکت لیست جدیدی از قیمت‌ها را منتشر کرده است، اما به نظر می‌رسد که پژو 206 تیپ 2 و پژو 405 دوگانه‌سوز، دو محصولی هستند که بی‌صدا از این لیست حذف شده‌اند. شورای رقابت برای این دو خودرو قیمت جدیدی اعلام نکرده است که به نوعی باعث شائبه و نگرانی هواداران آن‌ها شده است.

قبلاً ایران‌خودرو برای دو مدل پژو 206 تیپ 2 و پژو 405 دوگانه‌سوز افزایش قیمت گرفته بود، اما در مجوز جدید قیمتی این دو خودرو حذف شدند. به نظر می‌رسد که شرکت ایران‌خودرو تصمیم گرفته است این دو خودرو را از فهرست محصولات خود حذف کند.

حذف مدل پژو 405 دوگانه سوز در سال 99 توسط آبی‌های جاده مخصوص، به دلیل تعهداتی که به تاکسیرانی داشتند، انجام شد. با اتمام تعهدات یا جایگزین کردن سمند سورن دوگانه‌سوز به جای آن، این امکان به وجود آمد که مدل دوگانه‌سوز پژو 405 را به بازار بازگردانند و آن را به موزه ایران خودرو اضافه کنند.

در مورد پژو 206 تیپ 2، در اسفند 1401، مدیران ایران خودرو اعلام کردند که قصد دارند این مدل را از سبد محصولات خود حذف کنند و آن را با دو مدل پژو 207 تیپ 5 و پژو 207 با موتور TU3 جایگزین کنند. با انتشار این خبر، مصرف‌کنندگان نارضایتی خود را اعلام کردند و قیمت پژو 206 تیپ 2 در بازار افزایش یافت. به دلیل این واکنش منفی، ایران خودرو تصمیم خود را تغییر داد و عرضه پژو 206 تیپ 2 را ادامه داد.

مدیران ایران خودرو در نهایت تصمیم خود را پیاده کردند و با حذف پژو 206 تیپ 2 از سبد محصولات خود، دو مدل پژو 207 تیپ 5 و پژو 207 با موتور TU3 را به عنوان جایگزین ارائه دادند. به نظر می‌رسد که این تصمیم به منظور بهبود بازارپسندی و افزایش فروش اتخاذ شده است.

در دور اول فروش سامانه یکپارچه، ایران خودرو از عرضه پژو 206 تیپ 2 امتناع کرده بود و پس از اتمام دور اول فروش، ظرفیت تولید آنها برای سال ۱۴۰۲ پر شده بود و نمی‌توانستند در دور دوم فروش خودرویی صمت شرکت کنند. در نتیجه، به نظر می‌رسد که پژو 206 تیپ 2 جایی در سبد تولید این خودروساز برای سال جاری نداشته باشد. در حال حاضر، با توجه به بررسی بازار خودرو، هنوز پژو 206 تیپ 2 مدل ۱۴۰۲ توسط ایران خودرو به بازار عرضه نشده است.

با توجه به اینکه ایران خودرو در دستور کار خود قرار داده است که در سال جاری پژو 206 تیپ 2 را تولید نکند، اگر تولید این خودروی محبوب را در این سال ادامه دهد، دلیل آن تنها احترام به تعهدات پیشین است و این خودروساز دیگر نمی‌خواهد روند تولید پژو 206 تیپ 2 را ادامه دهد.

با بررسی لیست قیمتی ایران خودرو، مشخص است که این شرکت هنوز پژو 206 تیپ 3 را در سبد محصولات خود حفظ کرده است تا این خودرو به عنوان نزدیکترین مدل به پژو 206 تیپ 2 در بازار حضور داشته باشد. تنها محصولی که به نام پژو 206 در لیست جدید قیمتی ایران خودرو آمده است، پژو 206 Crouse است و ایران خودرو هنوز نام این محصول را مشخص نکرده است. این احتمال وجود دارد که پژو 206 Crouse همان پژو 206 تیپ 3 (پژو 206 تیپ دو با سقف پانوراما یا همان سقف شیشه‌ای) باشد.

به نظر می‌رسد که بازار خودرو باید با خروج پژو 206 تیپ 2 از سبد محصولات ایران خودرو بی‌تفاوت نماند. در روزهایی که بازار خودرو نزولی است، ممکن است قیمت پژو 206 تیپ 2 از مسیر بازار پیش بروید و به رشد قیمت این خودرو محبوب در بازار شاهد باشیم.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *