لیفان

تعمیر گیربکس لیفان X50

تعمیر گیربکس لیفان X50

الوگیربکس یک تعمیرگاه گیربکس لیفان X50 است که به صورت تخصصی در زمینه تعمیر گیربکس لیفان X50 فعالیت می کند. اگر شما هم صداها یا نشانه های عجیبی را از خودروی تان مشاهده می کنید، روی شماره های زیر کلیک کنید تا همکاران ما در الوگیربکس شما را راهنمایی کنند.

گیربکس خودرو لیفان X50 یک گیربکس CVT است که بر خلاف سایر انواع گیربکس ها از تعداد بسیار زیادی دنده برای انتقال قدرت بهره می برد. نحوه کار ان به این صورت ایت که به جای داشتن تعدادی دنده از یک تسمه برای چرخش استفاده می کند. در ادامه به علائم خرابی گیربکس لیفان X50 می پردازیم.

نشانه های خرابی گیربکس لیفان x50

از نشانه های خرابی گیربکس لیفان x50 می توان به داغ کردن گیربکس، صدای ناله، صدای تق تق، صدای ساییده شدن، لیز خوردن، تکان خوردن، خراب شدن ماژول کنترل، خراب شدن روغن گیربکس، خرابی تسمه، فلایویل و کلاچ اشاره کرد که به صورت کامل آن ها را در ادامه شرح خواهیم داد.

روشن شدن چراغ موتور لیفان x50

خودروی لیفان دارای سنسورهای زیادی است که عملکرد خودرو را بررسی می کنند و در صورت عدم کارکرد نرمال یک قسمت، به کامپیوتر خودرو یک سیگنال میفرستد و اعلام خرابی می کند. کامپیوتر خودرو هم با روشن کردن چراغ موتور به شما اخطار می دهد. یکی از این موارد می تواند خرابی گیربکس خودروی شما باشد. رانندگی طولانی در این وضعیت اصلا توصیه نمی شود. چرا که خراب شدن یک بخش می تواند باعث خراب شدن بقیه قطعات نیز شود و هزینه تعمیر گیربکس لیفان x50 بالاتر برود.

لیز خوردن دنده، ساییده شدن و تکان خوردن لیفان

اگر گیربکس شما لیز می خورد یعنی یک مشکل جدی در سیستم انتقال قدرت خودرو رخ داده است. این مورد بیشتر به خاطر روغن گیربکس رخ می دهد. جعبه دنده برای کارکرد صحیح خود نیاز به روغن گیربکس دارد. با گذشت زمان روغن گیربکس دچار تجزیه شیمیایی شده و دیگر کارایی لازم را ندارد. همچنین اگر سطح روغن گریبکس پایین باشد دیگر قرقره ها و تسمه به خوبی روغن کاری نمی شوند. لغزش کم در این گیربکس عادی است اما لغزش زیاد می تواند رانندگی روزمره را ازاردهنده کند.

صدای برخورد سنگ هم یکی از نشانه های این است که به تعمیر گیربکس لیفان X50 نیاز دارید. همچنین صدای ساسسده شدن هم ممکن است با تعویض روغن برطرف شود اما این صدا بیشتر برای گیربکس هایی می باشد که عمرشان نزدیک به پایان است و نیاز به تعویض دارند. پریدن خودرو به جلو یا تکان خوردن هم باعث نگرانی است. گاهی اوقات این مشکل می تواند به خاطر روغن گیربکس کهنه یا آلوده یاشد یا سطح روغن گیربکس پایین آمده باشد این مورد ممکن است پیش بیاید. گاهی هم با ریست نرم افزار خودرو این مشکل حل می شود.

خراب شدن ماژول کنترل لیفان

درست همانند سایر گیربکس های اتوماتیک، گیربکس لیفان هم دارای یک TCM، یا ماژول کنترل گیرباکس است که سیگنال های سنسورهای مختلف را جمع آوری کرده و حرکت بعدی گیربکس را تعیین می کند. اگر ایرادی در ماژول کنترل رخ بدهد، فورا ایراداتی را در ماشین تان مشاهده می کنید. مثل تاخیر در تعویض دنده، لیز خوردن بیش از حد گیربکس و موارد دیگر. اگر این علائم به صورت ناگهانی و سریع رخ دهند، به احتمال زیاد مشکل از سیستم الکترونیکی خودرو است. چرا که آسیب های مکانیکی خود را به تدریج و آسیب های الکترونیکی خود را فورا نشان میدهند.

صداهای عجیب از خودروی لیفان

هر گونه صداهای عجیبی که از گیربکس خودرو می آید نشانه بروز یک نوع خرابی است. اگر صداهای بلند و عجیبی مثل صدای ناله یا زوزه می شنوید، به احتمال زیاد گیربکس دچار مشکل شده است. گاهی ممکن است فقط روغن گیربکس اشتباه استفاده کرده باشید یا اینکه روغن نیاز به تعویض داشته باشد. همچنین این صداها در صورت بروز خرابی یکی از یاتاقان ها داخلی هم ممکن است شنیده شوند. البته ما در تعمیرگاه الوگیربکس اول تمامی موارد احتمالی را چک می کنیم و بعد به تعمیر گیربکس لیفان X50 می پردازیم.

چرا که ممکن است گاهی خرابی از جای دیگر خودرو شما باشد و شاید بشود تا با هزینه بسیار کمی آن را بر طرف کرد. در هر صورت اگر صدای عجیبی از گیربکس خودروی تان شنیدید، فورا با شماره های زیر تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

خراب شدن روغن گیربکس لیفان X50

تا اینجا از اهمیت بالای روغن گیربکس با شما گفتیم. اگر سطح روغن گیربکس پایین یا بالا باشد، یا اینکه نیاز به تعویض داشته باشد، می تواند باعث بروز علائم خرابی شود. یکی از مهم ترین عوامل خرابی گیربکس لیفان عدم تعویض به موقع روغن گیربکس خودرو است که قاتل اصلی گیربکس های CVT می باشد. سعی کنید تا هرگونه نشتی روغن را در خودروی تان بررسی کنید. اگر فشار روغن گیربکس خودرو پایین است و زیر خودرو روغن مشاهده می کنید، حتما نشتی روغن گیربکس دارید. این مورد را جدی بگیرید. حتما روغن و فیلتر گیربکس را به موقع تعویض کنید.

داغ کردن گیربکس لیفان X50

تمامی گیربکس های اتوماتیک نسبت به گرما حساس هستند و گیربکس لیفان X50 هم از این قائده مستثنی نیست. داغ کردن گیربکس لیفان ممکن است به خاطر بکسل سنگین باشد. اگر بیشتر از توان خودرو بار یدک بکشید، باعث بیش از حد گرم شدن سیستم انتقال قدرت می شود. گاهی هم این مشکل می تواند به خاطر سطح پایین روغن گیربکس یا فرسوده شدن آن رخ بدهد. همچنین داغ کردن گیربکس لیفان ممکن است به خاطر جریان نداشتن روغن گیربکس هم رخ بدهد.

سیستم انتقال روغن گیربکس لیفان دارای یک پمپ برقی است که اگر دچار مشکل شود، باعث می شود تا گردش روغن مختل شود و گیربکس داغ کند. همچنین اگر فیلتر روغن زیاد کثیف شود، باعث گرفتگی جریان روغن می شود که این مورد هم اثرات مخرب زیادی روی عملکرد خودرو دارد و با گذشت زمان کمی، آسیب های جدی به خودرو وارد می کند و ممکن است که به تعمیر گیربکس لیفان X50 یا حتی تعویض کامل آن نیاز پیدا کنید. همیشه به یاد داشته باشید مراجعه به موقع به تعمیرگاه می تواند از هزینه های زیاد در آینده جلوگیری کند.

اگر گیربکس خودرو بیش از حد داغ شود، خودرو باید این مورد را گزارش دهد. در این صورت فورا خودرو را خاموش کنید. گاهی هم داغ کردن گیربکس ممکن است به خاطر شرایط بد باشد (مثل گرمای زیاد و ترافیک سنگین و طولانی که باعث داغ شدن گیربکس CVT می شود) و دلیل بر خرابی نیست. اگر ارور گرمای بالای گیربکس را تند تند مشاهده می کنید، باید به تعمیرگاه مراجعه کنید. چرا که داغ کردن گیربکس گاها عادی است اما اینکه زود زود رخ بدهد، خیر.

لیز خوردن تسمه گیربکس لیفان

همانطور که ذکر شد، این نوع گیربکس به جای چرخ دنده ها، از تسمه برای چرخش و انتقال قدرت مورد نظر به چرخ ها استفاده می کند. این تسمه باید با مقدار مشخصی از نیرو بسته شود تا روی قرقره های تنظیم کننده نسبت دنده لیز نخورد. کمی لغزش دنده عادی است اما اگر این لغزش زیاد باشد، نشان دهنده خرابی گیربکس است و باید برای سرویس و تعمیر گیربکس لیفان X50 اقدام کنید.

(برای توضیح بیشتر: این مدل گیربکس به جای رفتن به دنده های بالاتر، عرض قرقره را تغییر می دهد. دو قرقره وجود دارد که یکی متصل به نیروی ورودی از موتور است و قرقره دیگر نیروی خروجی را تحویل می دهد. هر دو قرقره با تسمه به هم متصل هستند و سیستم انتقال قدرت برای حفظ تناسب دنده ها و کم و زیاد کردن نیروی خروجی عرض این قرقره ها را تغییر می دهد )

خراب شدن مبدل گشتاور (فلایویل) لیفان X50

گیربکس لیفان X50 هم مانند سایر گیربکس های اتوماتیک هیدرولیکی دارای مبدل گشتاور یا همان فلایویل است. خراب شدن مبدل گشتاور هم خود را با لرزش و لغزش نشان می دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

تعمیر گیربکس لیفان x50 در تعمیرگاه الوگیربکس

الگیربکس یک تعمیرگاه گیربکس لیفان x50  است که سالهاست به صورت تخصصی روی زمینه گیربکس و تعمیر گیربکس لیفان x50 فعالیت می کند. اگر شما هم ایراداتی را در خودروی تان مشاهده می کنید یا در تعویض دنده مشکل دارید، با ما تماس بگیرید تا همکاران ما شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

دلیل خراب شدن گیربکس لیفان X50 چیست؟

علت خراب شدن گیربکس لیفان X50 ممکن است به دلایل مختلفی باشد که در ادامه به معرفی این موارد می پردازیم.

جابجایی دنده هنگامی که خودرو کاملا متوقف نشده است

هنگامی که شما می خواهید از دنده جلو به عقب بروید یا برعکس، باید خودروی شما کاملا متوقف شده باشد. اگر خودرو همچنان در حرکت باشد و شما تعویض دنده کنید، آسیب های جدی زیادی به گیربکس وارد می شود و باعث ساییدگی  و خرابی قطعات داخلی خودرو می شود. همچنین این کار می تواند باعث آسیب رسیدن به سیستم تعلیق یا میل درایو شود.

بکسل کردن بیش از حد توان خودرو

یکی از مواردی که باعث می شود به تعمیر گیربکس لیفان X50 نیاز پیدا کنید، بکسل کردن بیش از حد توان اسمی خودرو است. وقتی که بیش از حد توان خودرو بکسل می کنید، باعث می شود تا گیربکس گرم شود. گرم شدن بیش از حد عامل اصلی آسیب به گیربکس لیفان است.

کم بودن سطح روغن گیربکس

اگر سطح روغن گیربکس پایین باشد، باعث می شود تا قطعات به خوبی روغن کاری نشوند و گیربکس داغ کند که در نهایت باعث از کار افتادن آن می شود. همیشه سطح روغن گیربکس خود را چک کنید.

روغن گیربکس اشتباه

گاهی اوقات افراد به اشتباه از سایر روغن گیربکس ها برای خودروی لیفان X50 استفاده می کنند. روغن گیربکس اتوماتیک معمولی با این گیربکس متفاوت است. روغن گیربکس اتوماتیک معمولی برای روانکاری قطعات و چرخ دنده های گیربکس مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این امر باعث کاهش دمای گیربکس می شود.

در مقابل گیربکس های اتوماتیک CVT برای کارکرد صحیح خود نیاز به اصطحکاک دارند (چرا که از طریق تسمه نیرو منتقل می شود). روغن گیربکس لیفان X50 دارای اصلاح کننده اصطحکاک است و ظریف دفع گرمایی متناسب با این گیربکس ها را دارد. چیزی که درست برعکس روغن گیربکس اتومات معمولی است. بنابراین استفاده جابجا باعث آسیب ها جدی به گیربکس خودرو می شود.

روغن گیربکس مناسب لیفان X50

روغن گیربکس لیفان X50 باید تحت استاندارد های ESSO EZL799A و CVT F-EX1 باشد که مدل ESSO در حال حاضر در ایران یافت نمی شود. شما می توانید از روغن CVT زرد رنگ (دمای اتاق) EZL799A و NISSAN NS-2 و NISSAN NS-3 استفاده کنید. توجه داشته باشید که روغن AL4 هم در دمای اتاق زرد رنگ است ولی برای این خودرو اصلا مناسب نیست.  همچنین روغن گیربکس Nissan CVT NS-3 که در دمای اتاق سبز آبی است نیز برای خودرو لیفان X50 مناسب است.

عدم سرویس گیربکس

سرویس دوره ای گیربکس برای کارکرد صحیح آن الزامی است. چراکه به مرور زمان کثیفی ها و آلاینده ها در گیربکس جمع می شوند. در این صورت عملکرد گیربکس کاهش یافته و قطعات داخلی دچار فرسودگی می شوند. اگر سرویس دوره ای گیربکس را نادیده بگیرید، باعث از کار افتادن خودروی شما می شود.

گاز دادن روی تپه

اگر در سراشیبی هستید، برای توقف خودرو ترمز کنید. بعضی از افراد عادت دارند برای توقف روی سراشیبی یا تپه گاز دهند که این کار به گیربکس CVT آسیب وارد می کند.

هنگام توقف خودرو را در حالت دنده خلاص نگذارید

این کار برای خودرو های گیربکس دستی استاندارد مناسب است اما برای این گیربکس ها خیر. این کار برای این گیربکس ها غیر ضروری است چرا که هنگام توقف خودرو، گیربکس به صورت خودکار جدا می شود. همچنین رانندگی در دنده خلاص باعث می شود تا گیربکس دچار فرسودگی شود و به تعمیر گیربکس لیفان X50 نیاز پیدا کنید.

دلایل خرابی گیربکس لیفان X50 به 3 دسته تقسیم بندی می شوند:

  1. کهنه شدن روغن گیربکس
  2. گرفتن فیلتر روغن گیربکس
  3. آسیب های فیزیکی شدید
  4. فرسودگی مکانیکی (مانند خراب شدن شیر برقی روغن)
  5. عادات رانندگی نادرست (مثل بکسل سنگین)

نشانه های حرابی گیربکس لیفان x50 عبارتند از: بوی سوختگی (بوی سوختن روغن گیربکس)، صداهای ناله، زوزه و تق تق (کلا صداهای عجیب)، لیز خوردن دنده، لرزش، تکان خوردن، ساییده شدن و پریدن به جلو.

هزینه تعمیر گیربکس لیفان X50 کاملا بستگی به وضعیت فعلی سیستم انتقال قدرت خودروی شم بستگی دارد. گاهی اوقات ممکن است با تعویض روغن یا یک قطعه کوچک (مثل شلنگ یا واشر) مشکل خودرو برطرف شود. اما گاهی صدمات وارده به گیربکس بسیار زیاد است یا گیربکس دچار فرسودگی مکانیکی زیاد شده است که نیاز است تا گیربکس تعویض گردد. با شماره های سایت تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *