بلاگ

معرفی انواع گیربکس های خودرو

معرفی انواع گیربکس

در اتومبیل‌ها از انواع گیربکس استفاده می‌شود که دو نوع از پرکاربردترین آن‌ها گیربکس‌های اتوماتیک و دستی هستند. از گیربکس‌های دستی در خودروهای بعضی از کشورها کمتر استفاده می‌شود. شما برای خودروهایی که دارای گیربکس‌های دستی هستند نیاز به تعویض دنده به‌صورت دستی و گرفتن کلاچ دارید ولی در گیربکس‌های اتوماتیک نیازی به این کار نخواهید داشت.
گیربکس‌های اتوماتیک یادگیری رانندگی را برای افراد راحت خواهد کرد که سرعت و گردش موتور را بیشتر می‌کنند. شما در ترافیک‌ها می‌توانید با خودروهایی که دارای گیربکس اتوماتیک هستند بهترین دنده­کشی را انجام دهید.

انواع گیربکس اتوماتیک کدامند؟

استفاده از گیربکس‌های دستی در بسیاری از کشورها کاهش‌یافته است. یکی از دلایل اصلی استفاده از گیربکس‌های اتوماتیک در خودروها سهولت در رانندگی بوده؛ زیرا عدم وجود دنده و کلاچ یادگیری رانندگی را آسان‌تر خواهد کرد و عملکرد راننده را سریع‌تر می‌کند. انواع مختلفی از گیربکس‌های خودکار در بازار موجود است و هرکدام مزایای خود را دارند که در ادامه انواع آنها را برای به شما معرفی خواهیم کرد.

گیربکس مبدل گشتاور

گیربکس مبدل گشتاور یک شاهکار مهندسی و قدیمی‌ترین نوع گیربکس اتوماتیک است. در گیربکس‌های مبدل گشتاور استفاده از کلاچ حذف شده و به‌جای آن از دو توربین استفاده می‌کند که یکی از آن‌ها به موتور و دیگری به گیربکس متصل هستند. با استفاده از سیال بین هر دو توربین، قدرت از توربین موتور به توربین گیربکس انتقال می‌یابد. از مزیت‌های گیربکس اتوماتیک مبدل گشتاور می‌توان رانندگی راحت، شتاب بیشتر خودرو، نبود لغزش کلاچ و… نام برد.

گیربکس دستی خودکار AMT

گیربکس دستی خودکار یا AMT یک گیربکس اتوماتیک است که از یک محرک و رایانه داخلی برای تعیین دنده در دور موتور استفاده می‌کند. در گیربکس AMT یک دسته محرک برای انتخاب وجود دارد که از آن برای انتخاب حالت رانندگی استفاده می‌شود. گیربکس AMT کلاچ را فشار می‌دهد و دنده را برای شما تعویض می‌کند. گیربکس AMT نسبتاً نرم بوده و ممکن است هنگام تعویض دنده به طور خودکار در حین این عمل بالا و پایین و یک تکان خفیف احساس کنید.
این نوع گیربکس‌ها دنده را به‌صورت اتوماتیک و بدون دخالت شما تعویض می‌کنند. کامپیوتری که برای این گیربکس‌ها در این خودروها محیا شده است، بر اساس دور موتور پیش‌بینی شده دنده را تعویض می‌کند و مصرف سوخت خودرو را کاهش می­دهد. این نوع گیربکس‌ها حالت دستی نیز دارند و کسانی که با این حالت راحت‌تر هستند می‌توانند حالت دنده‌کشی را از اتوماتیک به دستی تغییر دهند.

گیربکس متغیر پیوسته CVT

گیربکس متغیر پیوسته یا CVT نوع جدیدی از گیربکس‌های اتوماتیک است. در این نوع گیربکس ضرایب دنده به طور مداوم بسته به‌سرعت خودرو تغییر می‌کند. این کار توسط دو قرقره مخروطی شکل انجام می‌شود که توسط یک تسمه به هم متصل می‌شوند که بسته به نسبت دنده موردنیاز سرعت، وزن، شیب و نزول، قطر را با یک حرکت یا جدا از هم انجام می‌دهد.

CVT بسیار کارآمد است زیرا سعی می‌کند دور موتور را در دقیقه (RPM) ثابت نگه دارد درحالی‌که خودرو می‌تواند با سرعت مختلف حرکت کند. این نوع گیربکس‌ها، دور موتور خودرو را ثابت نگه می‌دارند و مصرف سوخت اتومبیل را کاهش می‌دهد. سیستم انتقال قدرت تیگو 5 هم از این نوع می باشد که در صفحه تعمیر گیربکس تیگو به صورت کامل به این نوع گیربکس پرداخته ام.

گیربکس دو کلاچه DSG یا گیربکس دنده مستقیم DCT

گیربکس دو کلاچه یا گیربکس دنده مستقیم از دو کلاچ برای تعویض خودکار دنده‌ها استفاده می‌کند. دنده‌هایی که در گروه‌های زوج و فرد ۱ 3 5 و 2 4 6 قرار می‌گیرند توسط دو کلاچ مجزا کار می‌کنند. این آرایش دنده برخلاف AMT و گیربکس دستی از اتلاف نیرو جلوگیری می‌کند؛ زیرا دنده‌ها از قبل درگیر هستند و به‌محض رسیدن به یک دور دنده آماده استقرار است. گیربکس DSG/DCT عملکرد روان و کارآمدی را ارائه می‌دهد که بیشتر در خودروهای سطح بالا استفاده می‌شوند. گیربکس‌های دو کلاچه دنده‌کشی فوق‌العاده‌ای را دارند که بسیار روان و سریع هستند.

معرفی انواع گیربکس

 

گیربکس دستی هوشمند iMT

گیربکس دستی هوشمند جدیدترین گیربکس اتوماتیک است. iMT بر خلاف سایر گیربکس‌ها، شامل تعویض دستی دنده‌ها، البته بدون کلاچ بوده که هنگامی میله دنده حرکت می‌کند یک محرک کلاچ را بر اساس بازخورد سنسورها درگیر خواهد کرد. این گیربکس تقریباً مانند گیربکس دستی بوده که راننده کنترل تعویض دنده و مصرف سوخت را در دست دارد. این نوع گیربکس‌ها ارزان‌ترین نوع خود در بازار هستند و همچنین کنترل کلاچ خودرو به‌صورت خودکار بوده و هیچ سازشی را در مصرف سوخت ندارد.

انواع گیربکس دستی خودرو

در این نوع گیربکس‌ها راننده به‌صورت دستی عمل دنده‌کشی را باید انجام دهد که برای انجام این کار نیاز به فشار دادن کلاچ بوده تا گیربکس از موتور جدا شود. پس از انتخاب دنده شما به‌آرامی باید کلاچ را آزاد کنید تا دنده به نرمی جا بخورد. برخی از اتومبیل‌ها که دارای جعبه‌دنده دستی هستند معمولاً پنج الی شش دنده دارند. از انواع گیربکس‌های دستی می‌توان گیربکس‌های زیر را نام برد:
· گیربکس مش کشویی
· گیربکس مش ثابت
· گیربکس سنکرومش

معرفی گیربکس های پژو

خودروساز فرانسوی پژو مدل‌های خود را با انواع گیربکس عرضه به بازار کرده است. شرکت پژو علاوه بر گیربکس‌های دستی، مدت‌ها است که به گیربکس‌های اتوماتیک نیز متکی بوده‌اند که معمولاً به‌عنوان گیربکس خودکار مبدل گشتاور در پژو نصب می‌شوند. پژو علاوه بر توسعه خود، به سازنده ژاپنی Aisin نیز متکی هستند. گیربکس‌های اتوماتیک پژو به‌ندرت مشکلاتی را ایجاد می‌کنند که می‌تواند خود را به شکل تعویض دنده‌های سخت، انتقال قدرت ضعیف یا صداهای غیرعادی نشان دهد. بسیاری از گیربکس‌های پژو را می‌توان به‌عنوان گیربکس جایگزین خریداری کرد.

استفاده از گیربکس های دستی و اتوماتیک

برای رانندگی ماشین‌هایی که گیربکس آنها از نوع دستی هستند باید پدال کلاچ را فشار دهید و پس از تعویض دنده کلاچ را به‌آرامی آزاد کنید تا دنده نرم تعویض شود. انواع گیربکس‌های دستی وجود دارد که هرکدام عملکرد متفاوتی را نسبت به هم دارند.
گیربکس‌های اتوماتیک کار را برای راننده راحت‌تر می‌کنند که در برخی از آن‌ها فقط نیاز به تعویض دنده در دور موتور مشخص است. برخی از این گیربکس‌ها کلاچ ندارد و نیاز به گرفتن کلاچ نخواهید داشت. هرکدام از گیربکس‌های اتوماتیک کارایی متفاوتی نسبت به هم دارند و همچنین عملکرد آن‌ها در انواع خودروها بسیار با هم متفاوت هستند.

[ultimate-faqs include_category=”انواع-گیربکس”]

معرفی گیربکس خودکار در ویکیپدیا

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *