بلاگ

چگونه عمر گیربکس خودروی مان را افزایش دهیم؟

افزایش عمر گیربکس

یکی از مواردی که افراد را با مشکلات بسیاری روبرو می‌کند، خرابی گیربکس است. اگر شما به صورت منظم به تعمیرگاه و انجام سرویس‌های دوره‌ای مراجعه کنید و به خوبی از آن نگهداری کنید جلوی خرابی‌های ناگهانی را می‌گیرید و به مشکل برخورد نخواهید کرد.
برای اینکه بدانیم چطور عمر گیربکس خودرو را افزایش دهیم، باید بدانید که گیربکس ها برخی مواقع در اثر رعایت نکردن بعضی موارد زودتر خراب می‌شوند. این قطعه همانند بسیاری قطعات مکانیکی دیگر، هنگامی که با مشکل و خرابی مواجه شود، علائم خرابی را بروز می‌دهد. با دقت به این علائم می‌توان با مراجعه به تعمیرگاه‌های مطمئن، اقدامات لازم را برای رفع خرابی انجام داد.

راه های افزایش طول عمر گیربکس

فراد باید قبل از اینکه خرابی و نقصی در گیربکس به‌وجود آید به حفظ سلامت و عملکرد درست آن توجه کنند. گیربکس یکی از نقطه ضعف‌های خودروهای اتوماتیک است. گیربکس باید مرتبا مورد بررسی قرار گیرد. دقت داشته باشید که اگر گیربکس به هر دلیلی خراب شود علاوه بر مختل شدن عمکلرد دنده این امکان وجود دارد که دچار حادثه جبران‌ناپذیری نیز بشوید. من در مقاله تعمیر گیربکس جک S3 به صورت کامل درباره نشانه های خرابی گیربکس CVT پرداخته ام.

چک کردن گیربکس

غلب افراد معمولا تصور می‌کنند بدون موتور و لاستیک‌ها کار خودرو تمام است، اما ابتدا باید به گیربکس توجه داشته باشید. گیربکس علت اصلی راه افتادن خودرو محسوب می‌شود. لذا پیش از همه قطعات، شما باید به فکر سلامت گیربکس باشید.

نیاز روزانه گیربکس به مراقبت

منظور از مراقبت روزانه این نیست که هر روز روغن گیربکس را عوض کنید؛ اما به شما پیشنهاد می‌شود حواستان به کیلومتر شمار خودرو باشد. بعد از هر ۲۴۰۰۰ کیلومتر بهتر است که خودرو را به نمایندگی انتقال داده و روغن گیربکس را تعویض کنید.
شما باید همیشه حواستان به روغن گیربکس باشد تا به انتها نرسد. تمام شدن روغن گیربکس می‌تواند باعث از کار افتادگی ناگهانی خودرو شود. همچنین شل شدن پیچ‌ها یکی از دلایل نشتی گیربکس هستند، لذا همیشه نشتی نشانه سوراخ بودن گیربکس نیست.
هنگام مراجعه به تعمیرگاه جهت تعویض روغن به این موارد توجه کنید:
· شفاف بودن روغن گیربکس
· نداشتن گرد و غبار و ذرات ریز در روغن گیربکس
· توجه به بوی روغن گیربکس
· سنجیدن با سیم چک میزان و رعایت استاندارد

چه عواملی باعث خراب شدن گیربکس می شوند؟

توجه زود هنگام به علائم و عوامل خرابی گیربکس می‌تواند باعث کاهش زمان تعمیر، صرفه‌جویی در هزینه‌ها و بهبود سلامت ماشین شود.
تعویض دنده زمانی که ماشین کامل متوقف نشده است
معمولا اغلب افراد خیلی سریع از جلو به عقب دنده عوض می‌کنند. این حرکت، به دنده و گیربکس آسیب وارد می‌کند. تعویض دنده هنگام حرکت خودرو می‌تواند به سرعت گیربکس شما را از بین ببرد. همچنین در مقاله تعمیر گیربکس تیگو 5 به معرفی عادات مناسب رانندگی با گیربکس CVT پرداخته ام که اگر دوست دارید می توانید از آن بهره ببرید.

افزایش عمر گیربکس

فراتر از توانایی خودرو یدک کشیدن

گر ماشین شما برای حمل بار سنگین نیست، نباید یدک بکشید. یدک‌کش فشار زیادی را بر گیربکس شما وارد می‌آورد.
کم بودن روغن گیربکس
زمانی‌که گیربکس با کمبود روغن مواجه شود حتما به آن آسیب وارد می‌کند. برای اینکه سیستم انتقال قدرت به صورت روان کار کند، باید همیشه روغن گیربکس خود را در سطح بهینه نگه دارید.

ستفاده از روغن گیربکس اشتباه

گیربکس برای کار کردن به نوع خاصی از روغن نیاز دارد. استفاده از روغن اشتباه برای گیربکس می‌تواند منجر به عدم روغن‌کاری یا خنک‌کنندگی مورد نیاز گیربکس شود.
عدم توجه به سرویس های دوره ای
ضروری است تا گیربکس خود را طبق برنامه منظم سرویس کنید. نادیده گرفتن نگهداری منظم گیربکس، باعث خرابی کامل آن می‌شود.

نادیده گرفتن مشکلات گیربکس

زمانی‌که شما مشکلات جزئی گیربکس را نادیده بگیرید، آن‌ها تبدیل به مشکلات اساسی می‌شوند. مواردی مانند لرزیدن یا ایستادن، روشن شدن چراغ‌های چک، شنیدن صداهای عجیب و غریب و لرزش ماشین، همگی علائم هشداردهنده اولیه‌ای است که وجود مشکل در گیربکس را به شما نشان می‌دهد.

افزایش عمر گیربکس

نشانه های خرابی گیربکس

به طور معمول خراب شدن گیربکس‌ علائمی دارد که با دقت به این نشانه‌ها و فهمیدن به موقع آن‌ها باید نسبت به تعمیر گیربکس اقدام کرد. زمانی‌که گیربکس شما دچار مشکل شد باید در سریع‌ترین زمان برای تعمیر گیربکس اقدام کنید.

عدم تغییر دنده

عدم تغییر دنده اولین نشانه و علامت خرابی گیربکس دستی است. هنگامی که با فشار دادن کلاچ نتوانید دنده را در جای خود قرار دهید، همچنین عدم حرکت ماشین و بیرون آمدن دنده از جای خود و خلاص شدن ماشین نشان‌دهنده این است که گیربکس مشکلی دارد.

ضعف واکنش

یکی دیگر از علائم خرابی گیربکس ضعف واکنش در هنگام تغییر دنده است. در گیربکس‌های دستی این مورد به راحتی احساس می‌شود. در مقابل در خودروهایی با گیربکس اتوماتیک ماجرا فرق می‌کند. در این خودروها ضعف واکنش خود را هنگام تغییر حالت دنده نشان می‌دهد.

داشتن صدای اضافه

شنیدن صداهای اضافی و غیرمعمول از گیربکس یکی دیگر از علائم خرابی این قطعه محسوب می‌شود. این صدا در گیربکس‌های اتوماتیک شبیه صدای ناله، وزوز و سوت کشیدن و در گیربکس‌های دستی مجموعه متنوعی از صداهای مکانیکی و غیرمنتظره را شامل می‌شود.

کلاچ شل

کلاچ شل مخصوص خودروهایی است که گیربکس دستی دارند. این مشکل را می‌توان به سرعت متوجه شد. اگر به شل بودن کلاچ توجهی نداشته باشید، می‌تواند به گیربکس صدمات جدی وارد کند.

تعویض دنده و تکان خودرو

به طور کلی تکان خوردن، لرزیدن و عدم نرمی خودرو در هنگام تعویض دنده، به صورت اتوماتیک یا دستی نشان‌دهنده وجود مشکل و خرابی در گیربکس است. این خرابی‌ها می‌تواند با یک رگلاژ ساده درست شود یا این‌که به تعمیرات اساسی نیاز داشته باشد.

نشت روغن

یکی دیگر از علائم خرابی گیربکس، نشت روغن است. از مشاهده نشت روغن می‌توان به عنوان ساده‌ترین راه برای فهمیدن مشکل گیربکس اشاره کرد.

بوی سوختگی

به مشام رسیدن بوی سوختگی در خودرو اصلا نشانه خوبی نیست. این مورد دلایل بسیار متفاوتی دارد که یکی از آن‌ها گرم شدن بیش از اندازه گیربکس و به دنبال آن سوختن روغن گیربکس است.

روشن شدن چراغ چک

تمام خودروهای امروزی به چراغ‌های هشداردهنده مجهز هستند. زمانی‌که چراغ چک موتور روشن شود، نشان‌‌ می‌دهد که در سیستم پیشرانه و انتقال قدرت خودرو خرابی رخ داده است.
اطلاعات خود را در مورد گیربکس بالا ببرید
داشتن اطلاعات در خصوص چگونگی نگهداری و علائم خرابی گیربکس بسیار مهم است. بروز مشکلات در گیربکس می‌تواند جلوی حرکت ماشین را بگیرد. لذا باید همیشه سلامت گیربکس خود را چک کنید و قبل از خراب شدن آن را تعمیر کنید.

[ultimate-faqs include_category=”افزایش-عمر-گیربکس”]

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *