بلاگ

آیا گیربکس اتوماتیک در خودروهایی با سیستم های هیبریدی نیز استفاده می شود؟

بله، گیربکس اتوماتیک در خودروهایی با سیستم‌های هیبریدی نیز استفاده می‌شود. در واقع، خودروهای هیبریدی معمولاً دارای سیستم‌های گیربکس اتوماتیک هستند که به دلیل عملکرد بهینه‌تر در مصرف سوخت و کاهش آلودگی هوا، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در خودروهای هیبریدی، سیستم گیربکس اتوماتیک به صورت مشابه با خودروهای دیگر عمل می‌کند، با این تفاوت که برای بهینه‌سازی مصرف سوخت و کاهش آلودگی هوا، ممکن است از تکنولوژی‌هایی مانند تورک کانورتر و گیربکس‌های دوگانه استفاده شود. در این سیستم‌ها، تورک کانورتر به عنوان یک منبع تولید نیروی حرکتی برای موتور الکتریکی خودرو استفاده می‌شود و سپس نیروی حرکتی به گیربکس منتقل می‌شود. در ضمن، با استفاده از گیربکس‌های دوگانه، سرعت خودرو و مصرف سوخت بهبود می‌یابد.

استفاده از گیربکس اتوماتیک در خودروهای هیبریدی، به دلیل کاهش مصرف سوخت و کاهش آلودگی هوا، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. همچنین، با افزایش توانایی خودرو در حرکت در شرایط مختلف جاده، رانندگی با خودروهای هیبریدی با گیربکس اتوماتیک بسیار راحت‌تر و لذت‌بخش‌تر است.

کمی بیشتر …

خودروهای هیبریدی با گیربکس اتوماتیک، همانند خودروهای هیبریدی دیگر، دارای موتور بنزینی و یک یا چند موتور الکتریکی هستند که به صورت همزمان کار می‌کنند. در این خودروها، موتور الکتریکی به عنوان یک منبع تولید نیروی حرکتی کمکی برای موتور بنزینی عمل می‌کند و به دلیل این کمک، مصرف سوخت خودرو و آلودگی هوا کاهش می‌یابد.

گیربکس اتوماتیک در این خودروها به دلیل این که به طور خودکار تغییر دنده را انجام می‌دهد، راننده را از نیاز به انجام دستی تغییر دنده و نگرانی درباره تنظیم سرعت و گشتاور خودرو آزاد می‌کند. با توجه به این که سیستم گیربکس اتوماتیک به صورت خودکار تغییر دنده را تنظیم می‌کند، مصرف سوخت کاهش می‌یابد زیرا دنده به صورت بهینه‌تر تنظیم می‌شود.

همچنین، در بعضی از خودروهای هیبریدی با گیربکس اتوماتیک، تکنولوژی‌هایی مانند گیربکس‌های دوگانه و تورک کانورتر استفاده می‌شود. در گیربکس‌های دوگانه، دو گیربکس مجزا به دو موتور الکتریکی و موتور بنزینی متصل می‌شوند و به دلیل این که هر گیربکس به صورت مجزا با یکی از موتورها کار می‌کند، بهینه‌سازی بهتری در مصرف سوخت ایجاد می‌شود. تورک کانورتر نیز به عنوان یک تجهیز فنی برای تبدیل حرکت دورانی موتور بنزینی به نیروی حرکتی برای موتور الکتریکی خودرو عمل می‌کند.

در کل، استفاده از گیربکس اتوماتیک در خودروهای هیبریدی باعث بهینه‌سازی مصرف سوخت، کاهش آلودگی هوا و راحتی بیشتر در رانندگی می‌شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *